Amador


İspanya,2010
DÜNYA FESTİVALLERİNDEN

Yönetmen: Fernando León De Aranoa
Oyuncular: Magaly Solier, Celso Bugallo, Pietro Sibille

35 mm / Renkli / 112’

Bir varoş. Çiçek çalıp sokaklarda satarak geçinen bir grup göçmen. Yaşlı ve hasta bir adam. Düşünceli, biraz hüzünlü genç bir kadın.

Marcela adındaki bu genç kadın yaşlı ve hasta adamın bakıcılığını çok da istemediği halde kabul eder çünkü paraya ihtiyaçları vardır. Bu yaşlı adamın adıdır Amador.

Film, Marcela’nın hayatının bir dönemini gösterirken kişi mecbur kaldığı için yaptığı şeyler doğru bildikleriyle ve inançlarıyla çelişirse nasıl davranmalı sorusunu da, hayatın anlamını da irdeliyor. Bir konuşmalarında Amador hayatın anlamını önündeki yapboza benzeterek anlatır. Bir başka konuşmada ise tanrının bulutları yaratma nedenini öylece söyleyiverir, oysa onun söylediği o cümleyi ve Marcella’nın bununla ilgili Puri’ye sorduğu soruyu sanırım ben yıllarca hatırlayacağım.

Marcela’yı Perulu aktris Magaly Solier canlandırıyor. Yaşadığı sıkıntılı durumu, kararsızlığı öylesine güzel yansıtıyor ki. Senaryoda aralara serpiştirilen ve izleyiciyi neşelendiren espriler, olaylar tam da yerli yerinde. Film benim açımdan sürpriz bir sonla bitti.

İzlemenizi tavsiye edeceğim bu filmi ve yönetmeni Fernando Leon de Aranoa’yı bir kenara not edin. Umarım vizyona da girer.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s