Yaşam Savaşı


LA GUERRE EST DÉCLARÉE
Fransa, 2011

Vizyona girme tarihi: 24 Şubat 2012

Yönetmen: Valérie Donzelli

Oyuncular: Valérie Donzelli, Jérémie Elkaïm, César Desseix, Gabriel Elkaïm, Brigitte Sy, Elina Lowensohn, Michèle Moretti, Philippe Laudenbach

DCP / Renkli / 100′2011 Paris Cinéma İzleyici Ödülü, Blogcular Ödülü
2011 Cabourg Büyük Ödül

Her anne-babanın kâbusu, sinemada da defalarca işlenmiş bir konu. Tanıtım yazısında başrol oyuncuları Valérie Donzelli ve Jérémie Elkaïm’in kendi öyküleri olduğunu okuduğum anda seçtiğim bir filmdi.

Zaman zaman duygusal yönü ağır basan, hayatın gerçeklerinden kopmadan yer yer esprilerle hüznü ve kederi seyrelten bir seyri var. Romeo ve Juliette’in arasındaki aşkın ve birbirlerine olan bağlılıklarının, hastalık süresince geçtiği evreleri izliyoruz. Bu filmi aynı konuyu işleyen benzerlerinden ayıran, belki de ikilinin gençliklerinin getirdiği enerji ve hayata olan bağlılıkları.

Hayatın gerçeklerinden biri, sevdiğimiz insanların sağlık sorunlarında elimizden bir şey gelmemesi ve bilinmeyen bir süre boyunca, çaresizlik içinde sonucu beklemek zorunda kalmak. Valerie bu duruma dayanmanın ne kadar zor olduğunu anlatırken çok başarılı.

Müziklere dikkat ! Filmin farklı türlerden müzikleri kullandığını, seçilen parçaların çoğu yerde duygulara tercüman olduğunu söylemekle yetineyim.

Filmin bütçesini öğrenemedim ancak pek çok yerde küçük bir bütçe ve sınırlı bir oyuncu kadrosuyla çekildiği belirtildiğini okuduğum için burada değinmeden geçmek istemedim.

Son olarak filmin 24 Şubat 2012’de Türkiye’de de vizyona gireceği bilgisini ileteyim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s