HABEMUS PAPAM


İtalya, 2011

Yönetmen: Nanni Moretti

Oyuncular: Michel Piccoli, Nanni Moretti, Jerzy Stuhr, Renato Scarpa, Franco Graziosi, Margherita Buy, Dario Cantarelli

35 mm / Renkli / 104′


Habemus Papam “Artık bir Papamız var” anlamına geliyor. Adıyla Vatikan’ın Papalık seçimleri sonrasında kullandığı resmi duyuruya bir gönderme yapan film, adının açık seçik işaret ettiği üzere, Vatikan’ın papalık seçimlerini anlatırken, olaylar geliştikçe bu makamı sorgulamaktan da geri durmuyor. Bu acı alaycı ad bir bakıma, filmin bu konudaki duruşunun da simgesi. Moretti film boyunca kardinallerle, papalıkla, Vatikan’daki hayatla inceden inceye dalga geçmek için hiç bir fırsatı kaçırmamış. Doğal olarak açılışla birlikte salonda gülme sesleri de duyulmaya başlıyor.

Yönetmen Moretti’yi aynı zamanda psikanalist rolünde izliyoruz. Sadece mimikleriyle salondakileri kırıp geçirdiği sahneler var. Öte yandan, düşününce Vatikan’a bir psikanalistin girmesi bile başlı başına bir komedi unsuru.

Başrolde Michel Piccoli yaşadığı kederi, kararsızlığı ve hayal kırıklığını etkileyici biçimde yansıtmakla kalmıyor, filmin sorguladığı konularda izleyicinin de kendi içinde sorular sormasını sağlamak gibi çok zor bir işe girişiyor. Tavırları, mimikleri ve çoğu sahnede sadece duruşu bile izleyiciyi sorgulamaya yönlendiriyor. Ayakta alkışlanacak bir oyunculuk sergileyen Piccoli’nin 85 yaşında olduğuna inanmak kolay değil.

Film boyunca ardı ardına gelen sürpriz gelişmeler tempoyu hiç düşürmüyor. Moretti bence zoru başarıyor ve bunca sürprizin peşinden filmi yine süpriz bir sonla noktalıyor.

Filmekimi bittikten sonra ilk fırsatta tekrar izlemeyi istediğim birkaç filmden biri olan Habemus Papam’ı eleştirenler de var, bana sorarsanız izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

1 thought on “HABEMUS PAPAM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s