Tiranozor


TYRANNOSAUR
İngiltere, 2011

Yönetmen: Paddy Considine

Oyuncular: Peter Mullan, Olivia Colman, Eddie Marsan

HD Cam / Renkli / 91′


2011 Sundance Dünya Sineması:
En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü (P. Mullan & O. Colman)
2011 Münih En İyi İlk Film

İlk başta göründüğü gibi iki yanlız ve mutsuz insan arasındaki duygusal bir ilişkiden ziyade öfke ve acımasızlık üzerine bir film diyebilirim. Öfkeli ve şiddete eğilimli erkeklere ait gerçeklerden birini, tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor; öfkesini çevresinden çıkartmak. Çevresinde o an (genellikle) kendisinden zayıf olan kim ve ne varsa öfkesini ona yöneltmek.

Başrollerdeki Peter Mullan, Olivia Colman ve Eddie Marsan, hepsi rollerinin hakkını vermişler. Bu üç karakterin öfkelerini, çaresizliklerini ve acımasızlıklarını izlerken, öyle anlar geliyor ki kanınız donuyor.

Öfke içten içe kaynayan bir duygu değil. Toplumsal etkileri olan, alışkanlık yaratan ve kontrol edilemediğinde, çaresiz müptelâsı olunan bir duygu. Tiranozor, öfkenin kontrol edilemediğinde ruhu nasıl içten içe kemirdiğini, kişinin dünyayla olan ilişkisini zehirlediğini ve toplumla ilişkisini yönetmeye başladığını çok dramatik bir biçimde anlatıyor. Bu noktada, filmde bana göre fazlasıyla şiddet ve kan kullanıldığını da belirtmek isterim.

Considine, 6 yıl önce yine Mullan ve Colman’ın rol aldığı bir kısa film çeker. The Observer’a verdiği bir röportaja bakarak o dönemde çektiği kısa filmde Tiranozor’a ait ilk fikirlerin oluştuğu söylenebilir. Tiranozor yönetmen Paddy Considine’nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği ilk uzun metrajlı filmi.

Olivia Colman, canlandırdığı Hannah karakteriyle 14 Ekim 2011’de Şikago film festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.

Filmin afişi de ilgi çekici. Afişi tasarlayan Dan McCarthy afişte vermek istediği mesajı şöyle anlatıyor; filmin kahramanının (mecazen) gömdüğü şey izleyici tarafından açık seçik görülüyor, bu bir taraftan da gömülü de olsa o şeyin hayatından çıkmadığını gösteriyor. İlgienenler için afişle ilgili detaylı bilgi

Yorgunken ya da vakit geçirmek için değil, ama sakince seyredebileceğiniz bir zaman seçmenizi ve film bitiminde, günlük hayatın koşturmacasına dönmeden bir kahve içimlik de olsa, film üzerinde düşünebileceğiniz bir zamanda izlemenizi tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s