Oyunun Sonu


MARGIN CALL
ABD, 2011

Yönetmen: J.C. Chandor

Oyuncular: Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons, Zachary Quinto, Simon Baker, Penn Badgley, Mary McDonnell, Demi Moore, Stanley Tucci

35 mm / Renkli / 110′

Yetenekli, bir o kadar da ünlü oyuncu kadrosuyla dikkatleri çeken film, Amerika’daki finansal kriz öncesi son 24 saatte olanları “gerçek olaylardan esinlenerek” perdeye aktarmış.

Tabir-i caizse iğneyi finans sektöründeki yönetici ve çalışanlara batırırken, çuvaldızı da yatırımlarından en yüksek getiriyi sağlamak isteyen ve bunun hangi yollardan sağlanabileceğini pek de önemsemeyen yatırımcılara batırmaktan geri durmuyor.

Aldıkları yüksek ücretlerle çoğu kişinin gıpta ettiği üst yöneticilerin hiçbirinin böyle kriz anlarında dışarıdan görüldüğü kadar özgür olmadıklarını, bazı kararları kendi rızaları olmaksızın uygulamak durumunda kaldıklarına şahit oluyoruz. Bu durumu üst kademe yöneticilerin nasıl karşıladığı, nasıl tepki verdiği bulundukları konuma ve karakterlerine bağlı görünüyor. Kevin Spacey, canlandırdığı kişiliğin ahlâki değerleri ile ondan beklenenlerin taban tabana zıt olduğu bu durumda yaşadığı çelişkiyi çok iyi canlandırıyor.

Filmin olaylara bakışında yönetmeni ve senaristi Chandor’un kendi babasının 40 yıl Merrilll Lynch’te çalışmış olmasının “Gerçek olaylardan esinlenilmiş” kısmında büyük etkisi olmalı, özellikle repliklerdeki gerçekçiliğe katkıda bulunduğunu düşünüyorum. Detaylara inersek, Lehman Brothers’ın eski yöneticisi Dick Fuld’ın adını bilenler/hatırlayanlar için Jeremy Irons’ın canlandırdığı karakterin adı (Tuld) hiç de yabancı gelmemiş olmalı.

Keyifle seyredilecek, tansiyonu hiç düşürmeyen bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s