Acı Tatlı Tesadüfler


MA PART DU GÂTEAU
Fransa, 2010

Vizyona girme tarihi: 16 Aralık 2011

Yönetmen: Cédric Klapisch

Oyuncular: Karin Viard, Gilles Lellouche, Audrey Lamy, Jean-Pierre Martins

35 mm / Renkli / 109′

France, kızlarıyla güney Fransa’da yaşamaktadır. Dunkirk’te çalıştığı fabrikanın kapanmasıyla işini kaybeder. Filmin açılışı dramatik olmakla birlikte, ilk yarıya serpiştirilmiş harika espriler sayesinde bu kasvetli hava hemen dağılır. Küreselleşme, ekonomik kriz ve sosyal adaletsizliği konu edinen film, gayet hızlı bir tempoyla başlamakla birlikte bana kalırsa sonlara doğru malesef gerçeklikten uzaklaşarak ayakları yere basmayan bir havaya bürünmekten kurtulamıyor.

Her iki başrol oyuncusunu da bu seneki film festivalinde farklı filmlerde izlemiştik. Küçük Beyaz Yalanlar‘da izlediğimiz Gilles Lellouche, bu filmde finans sektöründeki hırslı ve gözü doymaz Steve’i canlandıryor. Yine film festivalinde Kadın İsterse’de izlediğimiz Karin Viard ise, burada 3 çocuk annesi France’ı canlandırıyor. Her ikisi de rollerinde çok başarlılar. Yeri gelmişken Karin Viard’ın canlandırdığı kadının isminin Fransa anlamına gelmesi şüphesiz çok iyi düşünülmüş bir detay. Filmin içinde Steve’in karakterinde İngiliz ve Amerikan kapitalizmine de sayısız gönderme olduğu izleyicilerin gözünden kaçmayacaktır.

Yönetmen Klapisch kendisiyle yapılan söyleşide neden Dunkirk’i seçtiği sorusuna bu seçimi yaptığı sırada şehirde her şeyin normal olduğunu söylüyor. Çekimler başladığı dönemde, şehirdeki birçok şirketin kriz nedeniyle şehirden ayrılmasının pek çok kişinin işsiz kalmasına neden olmuş. Özellikle Total şirketinden toplu olarak işçi çıkartılmış. Söyleşiyi okurken, filmin sonundaki görüntülerde bu şekilde işsiz kalan çalışanları izlediğimi öğrenmek ilginçti.

Keyifle vakit geçirmek, haftanın yorgunluğunu atmak için rahatlıkla seçilebilecek bir film.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s