Yeni Başlayanlar


BEGINNERS
ABD, 2010

Yönetmen: Mike Mills

Oyuncular: Ewan McGregor, Christopher Plummer, Mélanie Laurent, Goran Visnjic

35 mm / Renkli / 105′

Film adı üstünde yeni başlangıçlar üzerine bir romantik komedi. Ancak klasik Holywood romantik komedilerinden hayli farklı bir bakış açısına sahip. Hayatı değiştiren olaylardan sonra kendini yeniden keşfetme ya da krizlerden sonra yeni maceralara yelken açma şeklinde tanımlanabilecek türden başlagıçlar kastedilmiş. Hüzne, korkulara, iç hesaplaşmalara yer vermesi onu Holywoodvari romantik komedilerden ayırıyor. Kaybedilen anne-babalarla olan ilişkilerin bu kayıptan sonra tekrar gözden geçirilmesini de ele alması, bunun ikili ilişkilere yansıyan etkilerini öne çıkartması izleyiciye sadece iyi vakit geçirtmeyi yeterli bulmadığını, film bittikten sonra da bu konularda düşündürmeyi hedeflediğini gösteriyor.

Oliver’in hem annesinin hem de babasının, her ne kadar nedenleri farklı olsa da, toplumun belirlediği, o dönemde geçerli olan ölçütlerin dışında kalan yönleri vardır. Onların toplumda yer almak için seçtikleri yöntemler, karakterlerindeki ve hayat görüşlerindeki farklılıkları da gösterir. Yahudi olan annesinin WASP ölçütlerindeki toplumda kabul görmek için aldığı tavırla, babasının yine (o günlerdeki) toplumsal ölçütlerin dışına düşen eğilimlerini gizlemesi Oliver’ın hayata bakışını olduğu kadar kadın-erkek ilişkilerindeki beklenti, korku ve düşüncelerini de etkiler.

Ewan McGregor, Oliver’ı canlandırırken, yaşadığı gözle görülemeyen yanlızlık ve boşluk duygusunu izleyiciye başarıyla yansıtıyor. Bazen zamanın içinde bir yerlerde kaldığını düşündüren bakışlarıyla başarılı. Öte yandan bir sonraki adımı atmaktan sürekli çekinen ve sanki sorumluluktan kaçan haliyle, temponun çok yavaşladığı bölümlerde insanın onu iyice sarsaklayıp hadi, ne bekliyorsun? durma bir şey yap diyesi geliyor.

Oliver’ın çocukluğuna dair anıları izlerken onun pek de alışılmadık espri anlayışını annesi Georgia’dan aldığını görüyoruz. Babasının etkisi ise çocukluğunda yok denecek kadar az, en azından hatıraları arasında pek yer almadığını söylemek mümkün. Öte yandan babası enerji dolu ve hayattan keyif almayı önemseyen bir insan. Öyle ki Oliver’in geçmişi hatırladığı zamanlarda babasının 70’li yaşların ortasına, hatta sonuna geldiğinde bile izleyeni şaşırtacak düzeyde bir enerjisi olduğu, hayattan keyif aldığı görülüyor. Annesinin ölümünden sonra, Oliver’ın o sırada 75 yaşında olan babasıyla ilişkisi birden değişiyor. Babasının ölümüne kadarki 4 senede baba-oğul arasında çocukluktan süregelen mesafe birden ortadan kalkıyor. Oliver birlikte geçirdikleri o dönemleri hatırladıkça aralarındaki konuşmalardan babasının da hayata bakışını, insan ilişkileri, aşk, sadakat ve ilişkilerdeki dürüstlük konularındaki düşüncelerini oğluyla çok samimi ve açık bir şekilde paylaştığını görüyoruz.

Oyuncu kadrosunda saygıdeğer oyuncular yer alıyor. Annesi Georgia’yı Mary Page Keller canlandırıyor. Günümüzün usta sahne ve sinema oyuncularından biri olan Christopher Plummer kuşkusuz filme çok değer katmış.

Kadın-erkek ilişkilerini ele alırken aynı zamanda anne-babalarla yetişkin çocukları arasındaki ilişkiye de geniş yer vermesi nedeniyle ilginç bulduğum, bu film, sade ve sakin bir akışla izleyiciyi yormuyor. Aralara serpiştirilmiş esprilerle de keyifli bir seyirlik sunuyor. 82 yaşındaki Plummer’ı izleme fırsatını sunan bu filmi kaçırmayın derim.

Filmekiminde Mike Mills’in eşinin de bir filmi yer alıyordu. Miranda July’ın filmi Gelecek bir çok açıdan farklı olsa da, her iki film de kadın-erkek ilişkilerini ele alıyor. Her iki filmde de kedinin ve köpeğin düşüncelerini izleyicilerin duyacağı şekilde dile getirmesi ortak bir anlatım olarak dikkatimi çekti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s