03.03.2006

3 Mart 2006 , Cuma
Konu:

Merhaba,
Herkese neşeli ve keyifli haftasonları diliyorum,

Haftasonu harcama yapacaklara ufak bir hatırlatma 😉

Keynezyen iktisadi düşünceyi eleştiren akımların başında Şikago iktisat okulu gelir. Milton Friedman bu okulun kurucusudur ve serbest piyasa ekonomisinin günümüzde en güçlü savunucularından birisi olarak kabul edilir.

hayata dair…
1. Kişi kendi parasını harcıyorsa, fiyat da önemlidir kalite de…
2. Başkasının parasını kendisi için harcıyorsa, fiyat önemli değildir… Kalite ise önemlidir…
3. Kendi parasını başkası için harcıyorsa, fiyat önemlidir… Kalite önem taşımaz…
4. Başkasının parasını başkası için harcıyorsa, fiyat da kalite de önemli değildir…
(…Milton Friedman)

BİR ÇİFT KUNDURA

Onyedinci asır başlarında Dalmaçya da Nadin Kasabasında Sancak Beyinin ahırında uşak olarak çalışan on üç yaşlarında bir çocuk vardı.

Herkes tarafından horlanan bu kimsesiz çocuğa bir gün bir dul kadın acımış ve çıplak ayaklarına, kocasından kalmış kocaman bir çift partal kundura giydirmişti.

Nadin’den bir vazife ile bir Kapıcı başı geçti. Sancak Beyinin konağında misafir oldu ve küçük ahır uşağının zeka ile parlıyan gözleri ve kir tabakaları altında kaybolmuş güzelliği nazarı dikkatini çekti, çocuğu yıkatıp temizlettikten sonra alıp İstanbula getirtti. Saraya verdi. Enderunu Hümayun çocukları arasına katılan çocuğa, güzelliğinden ötürü yusuf adı konuldu. Nadinli Yusuf kısa bir zamanda yükseldi. Kaptan Paşa oldu. Bir gün Nadide kaptan Paşa’nın bir adamı geldi ve Sancak Beyine mühürlü bir meşin torba verdi, bir mektup ta da şunlar yazılıydı:

“Falan yerde orturan Marya isminde bir dul kadın vardır; bu torba eğer sağ ise , Sancak Beyinin ve Nadin kadısının huzurunda o dul kadına verilecektir ve bir senet tanzim edilip bana gönderilecektir.”

Kadın sağ idi, çok fakir düşmüş bulunuyordu. Kadının ve sancak beyinin huzurunda Kaptan Paşanın torbası kendisine teslim edildi. Torbanın içinde bir çift kocaman partal kundura vardı ve içleri altın ile doldurulmuştu. Yusuf Paşa kısa bir de mektup yazmıştı

“Anacığım,” diyordu, “bir kış günü donmuş çıplak ayaklarına bu kunduraları giydirdiğin kimsesiz çocuk ölünceye kadar seni unutmayacaktır.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s