29.04.2011

29 Nisan 2011 11:01, Cuma
Konu:
bugün cumaaaa…!

Merhaba,

Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

Bir dehayı mı yoksa budalayı mı mezun ediyoruz, bilmiyorum.

School of Architecture of Barcelona’nın rektörü profesör Elias Rogent’ın, 1878’deki mezuniyet töreninde Gaudi’ye söyledikleri. O ise yanındaki arkadaşına dönüp: “benim şimdiden bir mimar olduğumu söylüyorlar” der gülerek.

İspanya’da Art Nouveau (Yeni Sanat) akımının öncüsü mimar Gaudi, 25 Haziran 1852’de Katalunya özerk bölgesi içinde yer alan Tarragona’nın yanındaki Reus kentinde doğdu. Babası bakır kazan ustasıydı. Mimarlık eğitimine kadar o da babasının atölyesinde metal işi ile uğraştı. 17 yaşında Barselona’ya gelen Gaudi , buradaki Escola Provinciya d’Arquitecture‘da mimarlık eğitimine başladı. 7 Temmuz 1874-Kasım 1876 yılları arasında geçireceği askerlik için ara verdiği eğitimini 1878′de 8 yılda tamamlayarak mimar oldu.

Katalunya’da da yaşanan, sanayi devrimi ile çok büyük maddi kazanımlar elde etmiş bir kişi olan Kont Eusebi Güell; gücünü simgeleyecek ve örnekleri İngiltere’de çok olan bir “şehir parkı” tasarlaması için Gaudi ‘ye başvurur. Yıl 1900. Parc Güell ‘in tasarımı sırasında arazi içinde bulunan Muntaner de Dalt ile Muntanya Pelada alanları Gaudi’yi çok uğraştır. Çünkü burası adını hak edecek kadar çorak ve dik bir yamaçdır. Sadece yabani otlar, çalılıklar ve birkaç keçiboynuzu ağacı dışında bitki dokusu neredeyse yoktur. Gaudí bu veri üzerine, “doğayla uzlaşmayı” seçer, daha az su ve bakım isteyen Akdeniz bitkilerini temel alan bir yerel bitki dokusu ile peyzajını oluşturur.

Atölyemin hemen dışındaki ağaç benim akıl hocam” diyecek kadar doğa aşığıdır. Bitki ve hayvanların doğal biçimleri onun hep en önemli esin kaynağı olmuş öyleki ünlü Sagrada Familia’nın kolonların ağaç gövdesi formundadır. Ufak bir not Usta’nın ölümünün 100. yılında tamamlanması planlanan Sagrada Familia’nın, bitimi için önümüzde hâlâ 24 yıl var.

Parc Güell’in girişinde bizi, “Hansel ve Gretel” masalındaki pasta evleri anımsatan iki bina karşılar. Bu binalar 1901 ve 1902 yıllarında inşa edilen, düz çizgileri ve dik açıları neredeyse hiç olmayan “sevimli” binalardır. Sağdaki bina, servis mekanları olan bir bekleme salonudur. Salonun üstünde, 17 metre yüksekliğinde hiperbolik, mavi ve beyaz seramiklerle kaplanmış bir kule vardır. Soldaki bina ise, kapıcı evi olarak tasarlanmış, iki katı ve bir tavan arası bulunan bir yapıdır.

O dönemde bir mühendislik harikası olan “su” elde etmek için bir Gaudi buluşunu da hemen belirtmek gerekir. Sala Hipóstila’nın 6 metre yüksekliğinde ve 1, 3 metre çapında 86 adet klasik dönem esintili kolonunun sütunlarının merkezlerinden kanallar bulunmaktadır. Ve üst terasda biriken yağmur suyu, topraktan süzülerek bu kolonların içindeki kanallar aracılığı ile yeraltına gömülmüş 1.200 m3 lük bir su tankına aktarılır. Toplanan bu su parkın sulamasında kullanılır.

Yaklaşık 3 km’lik büyük bir ağ oluşturan kıvrımlı yürüme yolları, kimi yerde viyadüklerle, kimi yerde taş merdivenli patikalar ve kimi yerde ise “muzip” dehlizlerle geçilir. Hiç beklenmeyen bir yerde ve yine hiç beklenmeyen bir detay, bir anda belirir ve size yol arkadaşlığı yapar. Bu anlık yol arkadaşınızın aslında, Gaudi’nin tavizsiz bağlı olduğu Katalan kültüründen bir alıntı olduğunu ise çok geçmeden hemen anlarsınız. Onlarca değişik mekan hissi ile donanmış bu parkta yapılan bir yürüyüşün sonunda doğayı sevmemek ve Gaudi’nin sanatını anlamamak artık mümkün değildir.

Parc Güell’in inşası tamamlanmıştır artık ve Gaudi, işvereni Eusebi Güell ile parkı dolaşırken bir an durur. Ona döner ve der ki:

“Kimi zaman, sadece ikimizin, bu mimariden hoşlanan insanlar olduğumuzu düşünüyorum”

Güell hemen yanıtlar:

“ben senin mimarlığını sevmiyorum, sadece saygı duyuyorum”


Kaynaklar : Antoni Gaudi hayati ve eserleri
Park Guell

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s