Kediler Güzel Uyanır


Yekta Kopan

Can Yayınları
Öykü Dizisi

Basım Tarihi: Kasım 2011
1.Basım
124 sayfa
Dili: Türkçe
ISBN: 9789750713880

Bu kitap hakkında detaylı ve güzel eleştiriler yazıldı*. Benim kitapla ilgili düşüncelerim Çekmece fanzininin 23. (Şubat 2012) sayısında yayınlanınca blog’a da eklemeye karar verdim.

Yekta Kopan’ın Kasım ayında Can Yayınlarından çıkan son kitabında eğlenceli, düşündürücü, hınzır öyküler var; hayata dair fısıltılar gibi kısa öyküler. Bir öyküyü okuduktan sonra kitabı kapatıp üzerinde düşünmeyi sevenler, bu kısa öykülerin her birinden sonra dilediklerince derin düşüncelere dalabilirler. Kanımca bu kitaptaki öyküler kısaldıkça, okuyucuya üzerinde daha çok düşüneceği bir alan bırakıyor. Yekta Kopan’ın Filuçuşu adlı blogunda kitaptaki öykülerin yarıya yakınına rastlayabilirsiniz. Tabii, bunu yaparken 2011 yılındaki yazıları yerine, biraz daha geri gidip 2010 yılında yayınlanan yazılarını karıştırmak kaydıyla.

Benim en hoşuma gidenler Hayır, Geometri ve Tensikat oldu. Elime aldıkça her sefer tekrar tekrar keyifle okuyacağım bir öykü demetine benzettim kitabı. 41 öyküden oluşan 124 sayfalık kitap bir oturuşta okunuyor. Meraklılara örneğin kapak resminin çağrıştırdıkları ve neden onun seçildiği, ya da içindeki öykülere dair ufak-tefek ipuçları için Filuçuşu’nda yer verilen röportaj ve söyleşilere bakmalarını öneririm.

* yorumlardan bazıları burada ve burada

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s