İspanya’nın Şanı – Toledo

Don Kişot’un yazarı Cervantes bu sözlerle tanımlamış Toledo’yu. Şehrin surları içinde yüzyıllar boyunca bir arada kardeşçe yaşayan Hristiyanlar, Museviler ve Müslümanlar nedeniyle “Üç Kültürün Şehri” olarak da biliniyor.

Her üç din de şehre kendi kimliğinin izlerini bırakmış. Bununla birlikte, bir arada yaşamanın doğal sonucu olarak, her biri diğerlerini hem etkilemiş, hem de onlardan etkilenmiş. Zaman içinde inançlar ve gelenekler içiçe geçerek şehrin kendine özgü kimliğini oluşturmuş. Bu etkileşimin en çarpıcı izleri mimaride görülüyor. Şehre hakim olan Mudejar* tarzı İslami ve Hristiyan mimari tarzlarının bir karışımı.

Farklı kültürlerin ve İspanya’nın geçirdiği dönemlerin izlerinin zengin örneklerini içerdiği için ilginç bir tarihi var. Endülüs Emevilerinin İber Yarımadası’nı 800 yıl yönettikleri dönemde başkent Cordoba (Kurtuba) idi. Aynı dönemde, Toledo ise Kurtuba Sultanlığı’nın komuta merkeziydi. Emevilerin Toledo’yu yönettikleri 350 yıl boyunca şehrin tarihindeki en güzel yılları yaşadığı söyleniyor.

Şehir, Kastilya krallığının başkenti olarak 12. ve 16.yy arasında da görkemli bir dönem geçirmiş. Öte yandan Madrid ise, 16. yy ortalarında başkent oluncaya kadar ileri karakol vazifesi gören bir yermiş.

Yazının devamını Gezinim sitesinde, buradan okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s