Hayâller Şehri Granada

Granada deyince ilk akla gelenler, cenneti andırdığı söylenen bahçeleriyle ünlü Alhamra Sarayı, Flamenko dansı ve Albaicin’in dillere destan bahçeleri oluyor. Andres Segovia*, şehirde, özellikle Alhamra sarayında kendini cennete yakın, çok yakın hissettiğini söyler ve Granada’yı “Tanrının, ruhuna müzik tohumunu attığı hayâller şehri” olarak tanımlar.

Consuegra‘dan ayrıldıktan bir süre sonra Ece uyudu. Toledo-Granada otoyolunda ilerliyoruz. Yolun iki tarafı da dağ-taş gözalabildiğine zeytin ağaçlarıyla kaplı. Üstelik Marmara’daki, Kuzey Ege’deki gibi gelişi güzel dağınık ağaç toplulukları şeklinde değil. Kilometrelerce, kareli defteri anımsatan bir düzende, titizlikle dikilmiş zeytin ağaçlarından bahsediyorum. Bu yoldan geçince, insan İspanya’nın dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi olmasını çok doğal karşılıyor. Bence işin ilginç tarafı, bu kadar çok ve itinalı zeytin yetiştirilmesine rağmen kahvaltıda zeytin yeme alışkanlıklarının olmaması. Yağlık ve sofralık zeytin farklı elbette, ancak ben yine de zeytini sadece aperatif ve salatalarda kullanmalarını hâlâ yadırgıyorum.

Tepeleri yaz kış karlarla kaplı Sierra Nevada Dağları’nın çevrelediği ovayı, Vega Nehri ve Genil Irmağı suluyor. Dağlar hem düşmanlara karşı savunma hattı oluşturuyor, hem de ovayı rüzgârdan koruyarak yılın 320 günü güneşli geçen ılıman bir iklime sahip olmasını sağlıyor. Verimli topraklara sahip ova tarıma elverişli olunca bölge eski çağlardan beri gözde bir yerleşim yeri olmuş.

Granada ve Alhambra Sarayı’nın klasik gitarın büyük isimlerinden Andres Segovia için önemini ve çocukla Alhambra sarayının gezerken işinize yarayacak bazı ipuçlarınınn da yer aldığı yazının devamını Gezinim sitesinde, buradan okuyabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s