02.07.2010

2 Temmuz 2010 15:29, Cuma
Konu:
bugün cumaaa…!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

Bu haftanın olayı eskilerden bir deneyin sonuçları; Dorothy Retallack’ın yazdığı ve 1973 yılıda yayınlanan kitaptan, bilenler için tekrar olacak.

Mozart etkisi

Aynı türden çiçeklerin yetiştirildiği 3 ayrı labratuvarda deneyler başlıyor. Her gruba farklı bir tür müzik dinletiliyor(!) ve Dorothy bitkilerin büyümelerini her gün ölçerek kaydediyor. Sonuçlar şaşırtıcı;

Her gün 3 saat müzik çalan laboratuvardaki bitkiler hiç müzik olmayan göre 2 kat büyüyor. Öte yandan günde 8 saat müzik çalan labratuvardakiler ise deneyin başlamasından 2 hafta sonra ölüyor.

Ardından Dorothy farklı müzik türleriyle deneyi tekrarlıyor. 5 kucuk serada, kadife cicegi ve petunya yetistiriliyor. Seralarin hepsi ayni buyuklukteler.Ayni isigi ve suyu aliyorlar. Topraklari da ayni.Birinci seradaki bitki grubuna Bach, ikincisine Hint klasik muzigi, ucuncusune yuksek sesli Rock, dorduncusune de Country-Western dinletiliyor. Besinci seradaki bitki grubuna hic muzik dinletilmiyor.

Sonuc…

Bach ve Hint muziginin bitkilerin buyumesini buyuk olcude artirdigi goruluyor. Cicekleri daha bollasiyor.Rock calinan serada ise bitkiler buyumeye direniyor gibiler.Country-Western calinan seradaki bitkilerle hic muzik calinmayan besinci seradaki bitkiler, neredeyse benzer bir gelisim gosteriyorlar. Üstelik hızlı büyüyen bitkilerin radyonun olduğu tarafa doğru eğildiklerini gözlüyor, aynı ışığa döğru yöneldikleri gibi.

Bu deneyi yapan Dorothy Retallack, once cicekleri uzun sure incelemis.
Gozeneklerinin en fazla sabahin ilk saatlerinde, doga, kus sesleriyle canlanirken acildigini, o saatlerde ciceklerin canlandigini, boylarinin buyudugunu saptamis.
Aldigi esinle seralara muzik yayinina yonelmis.

Kaynak : Retallack, Dorothy L. (1973). The Sound of Music and Plants. California: Devorss & Co.

Müziksiz kalmayın… caz dinletilen çiçekler konusunda bir bilgiye raslayamadım ama Caz festivalinin tüm hızıyla başladığını hatırlatayım 😉

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s