Yeni Bir Alfabe Yaratma Atölyesi

Creating new letters all over again
[Sil baştan yeni harfler yaratmak]

SALT Galata, Atölye II-III

SALT için özel olarak Alpkan Kirayoglu tarafından tasarlanan Kraliçe adlı yazı karakterinin S, A, L ve T harfleri, periyodik olarak farklı tasarımcılar tarafından yeniden yorumlanacağını, düzenli aralıklarla sürekli değişeceğini böylece herkesin kendi “SALT”ını yaratabileceğini” Gezinim’de 5 Temmuz 2011’de yayınlanan yazımda belirtmiştim.

Bugün kullanılmakta olan harfler 4. dönemin tasarımı. 2012 Eylül’ünde kullanılmaya başlanacak 5. dönem yeni harflerin tasarımını Chicago’da faaliyet gösteren tasarım stüdyosu Thirst yapacakmış. Bu kapsamda geçtiğmiz Cuma günü (20 Temmuz 2012) Thirst’ün yöneticilerinden sanatçı/tasarımcı John PobojewskiSil baştan yeni harfler yaratmak” adı bir atölye çalışması yaptı.

Eski çağ alfabeleri çoğunlukla hayatı temsil eden resim çizimleriyle yaratıldı. Bu piktogramlar, kuşaktan kuşağa imgenin basit geometriye soyutlanmasıyla modern harf formlarının kaynak materyali oldu. Bir diğer deyişle, dünün “öküz başı” günümüzdeki A harfine dönüştü.

Atölye ve John Pobojewski’nin çalışmaları ile ilgili detaylı bilgi Salt sitesindeki duyuruda yer aldığı için burada tekrar etmiyorum.

Peki ya bugün, tıpkı geçmişte atalarımızın yaptığı gibi sıfırdan yeni bir görsel dil kullanmaya başlasaydık? Modern dünyamızın önemli kavramları ne olurdu? Ve zamanla soyutlaşan ve sadeleşen bu yeni görsel dil neye benzerdi?

Sanatçı/tasarımcı John Pobojewski, bu sorulardan hareketle SALT Galata’da kolektif bir atölye gerçekleştirdi. Atölyede Thirst’ün bazı projelerinden bahsetti. Hemen hepsi çok ilginçt. Culture Coast projesi şehrin bir bölümünün bu adla anılması için yapılan bir proje. ‘Culture Coast’ sözcüklerinin insanlar tarafındn söylenişini görselleştirerek tanıtım kampanyasında kullanmışlar. Bir başka projede John trompete eşlik edecek şekilde tasarlanan hareketli görseli anlattı ve videosunu izletti, sizlerde buradan izleyebilirsiniz. İlgilenenler için bu projede görselleştirilmeler Processing (all 3D, cube mapping, sound reactivity and particle behavior) kullanılarak yapılmış, edit/animasyonlar için de After Effects (for fx and transitions) kullanılmış.

Bir başka projede Archeworks’ Mobile Food Collective (MFC) için yaptıkları çalışma 2010 yılı Venedik Bienali’nde Amerikan Pavyonunda gösterilmiş. Yukarıdaki görüntü 6 dakikalık bu göreselin bir anlamda özeti, görseli izlemenizi tavsiye ederim.

Thirst’ün tasarımda hareket kullandığı videolardan birini buradan izleyebilirsiniz.
Vimeo’ya yüklenen en son videolardan biri de burada

Meraklılarına Thist web sitesi

1 thought on “Yeni Bir Alfabe Yaratma Atölyesi

  1. Geri bildirim: 3 Boyutlu Alfabe Kitabı | bugün cumaaa….!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s