27.08.2004

27 Ağustos 2004 14:23, Cuma
Konu:
Bugün Cumaaaa…!

Herkesin neşeli haftasonları ve keyifli bir Pazartesi geçirmesi dileğiyle…

IŞIĞINIZ BOL OLSUN…!

Hayatın Anlamı

Yaz dönemi için ben bu okula gelmeden önce Alexander Papaderos yaşayan bir efsane olmuştu. Ona bir kez bakmak bile onun dayanıklılık ve yoğunluğunu anlamak için yeterdi. Onun kişiliğinden enerji, fiziksel güç, cesaret, zeka, tutku ve canlılık ışırdı. Onunla konuşmak, onun elini sıkmak, o konuşurken onunla aynı odada olmak onun olağanüstü elektrikli şahsiyetini yaşamak demekti. Pek az insan yakından da bakıldığında da şöhretini sürdürebilir. Alexander Papaderos bir istisnaydı.

Papaderos tarafından Yunanistan’ın bir çok yerinden davet edilen ve alanlarında uzman ve entelektüel kimseler tarafından verilen Yunan kültürü hakkındaki iki haftalık seminerin son sabahının son oturumunda Papaderos odanın arkasındaki iskemlesinden kalkarak öne doğru yürüdü. Parlak Yunan gün ışığının girdiği pencerelerden birinin önünde durarak dışarı baktı. Biz de onun bakışını körfezden Alman mezarlığını işaretleyen demir haça kadar izledik.

Döndü ve törensel jestini yaptı:
“-Sorusu olan var mı?”
Odayı sessizlik kapladı. O iki hafta bir hayat boyunca yetecek kadar soru üretmişti, ama şimdi sadece sessizlik vardı.
“-Sorusu olan yok mu?” Papaderos odayı süzdü.
Ben de sordum.
“-Dr. Papaderos, hayatın anlamı nedir?”
Bunu olağan kahkaha nöbeti izledi ve insanlar kalkıp gitmeye hazırlandılar.

Papaderos elini kaldırdı ve salonu sakinleştirerek ciddi olup olmadığımı soran gözlerle uzun bir süre bana baktı ve gözlerimden ciddi olduğumu okudu.

“-Soruna cevap vereceğim.”
Cebinden cüzdanını çıkardı ve içinden bir deri yaprağa sarılı yaklaşık bir bozuk para büyüklüğünde, küçük yuvarlak bir ayna çıkardı.
Sonra devam etti:
“-Ben küçük bir çocukken, savaş zamanında, çok fakirdik ve uzaktaki bir köyde yaşıyorduk.

“Bir gün yolda kırık ayna parçaları buldum. Orada bir Alman motosikletinin enkazı vardı. Parçaları bir araya getirmeye çalıştım ama bu imkansızdı. Ben de en büyük parçayı aldım. Bunu. Onu taşlara sürterek yuvarlaklaştırdım. Onunla oyuncak gibi oynamaya başladım. Güneşin asla ulaşamayacağı karanlık yerleri -derin çukur ve yarıkları karanlık çatlakları- onunla aydınlatabiliyor olmam beni büyülemişti. Bulabildiğim en ulaşılmaz yerleri onunla aydınlatmak benim için bir oyun olmuştu.

“O küçük aynayı sakladım. Yaşım ilerledikçe boş vakitlerimde onu çıkararak oyunumu oynamaya devam ettim. Büyüdükçe onun sadece bir çocuk oyunu değil hayatımın ne üzerine olacağına dair bir eğretileme olduğunu anlamaya başladım. Anladım ki ben ne ışığım ne de ışık kaynağı. Ama ışık -gerçek, anlayış, bilgi- oradaydı ve benim yapabildiğim sadece onu karanlık yerlere yansıtmaktı.

“Ben bütünün dizayn ve biçimini bilemediğim bir aynanın parçasıyım. Yine de bendeki bu parçayla bu dünyanın karanlık yerlerine ışık -insanların kalplerindeki siyah yerlere- yansıtabilir ve bazı insanlarda bazı şeyleri değiştirebilirdim. Belki onlar da böyle görüp yapabilirler. İşte ben bunun için varım. Hayatımın anlamı bu.”

Sonra küçük aynasını aldı ve dikkatle tutarak pencereden gelen parlak gün ışığı demetlerini yüzüme ve masanın üzerinde kavuşturduğum kollarıma yansıttı.

O yaz Yunan kültür ve tarihi hakkında öğrendiklerimden çoğu artık aklımda değil. Ama aklımın cüzdanında o küçük yuvarlak aynayı hala taşıyorum.

“-Başka sorusu olan?”

________________________________________
Robert Fulghum’un, It Was on Fire When I Lay Down on It.

I came to understand that I am not the light or the source of light. But light — truth, understanding, knowledge — is there, and it will only shine in many dark places if I reflect it. I am a fragment of a mirror whose whole design and shape I do not know.

Alexander Papaderos

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s