03.09.2010

3 Eylül 2010 12:34, Cuma
Konu:
bugün cumaaa…!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum,

Domatesli pilav, iç pilav, şehriyeli pilav gibi pilav çeşitlerinin bence en ünlüsü olan temcit pilavına değinmek istiyorum. Şaka değil. Bir deyim olarak kullanılan “temcit pilavı” aslında bir pilav çeşidi sayılabilir. Arapça bir sözcük olan temcit, aslında tamcīd olarak sesletilmekte Arapçada yüceltme, övme, şan ve şeref gibi bir anlama gelmenin yanı sıra Ramazan’da yapılan sahur duasının da adı ve Macit, Mecit ve Mecidiye ile aynı kökten gelmekte. Bu kısa açıklamadan sonra gelelim şu “temcit pilavı” deyimine. Hani bir konuyu yeniden ve yeniden, defalarca gündeme taşımak anlamında kullanılır ya bu deyim; işte bunun altında eski Ramazan gelenekleri bulunmakta. Eskiden Ramazan ayında akşamdan pişirilip sahurda tekrar ısıtılan pilava temcit pilavı denmekte. Ancak zaman içinde gerçek anlamının yanı sıra bir de deyim olarak kullanılmaya başlanmış temcit pilavı.

Kaynak :Dr. Ahmet Uhri

Bir gün, bir bilge, kendi türleriyle uçmayi reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farkli yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ´yabancı´yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek… O kadar farklıdır ki kuşlar ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla ucmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar.

O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, birlikte yaşarlar beklenenlerin yanında tutunamayanlar.

O zaman anlar ki, sahip oldukları değil, sahip olmadıklarıdır kimilerini birbirlerine yakın kılan. Topal kuşlar birbirlerinin ´arıza´larını bilir ve sömürmek ya da örtmek yerine kabullenirler öylesine.

En sahici dostluklar ortak varlıklar üzerine değil, ortak yoksunluklar üzerine kurulanlardır. Aynı sekilde zengin, aynı sekilde mesut olanlarin ortak paydalari sabun kopugu gibidir uçar, söner.

Ortak acı, ortak hüzün, ortak pürüzdür esas yakınlaştıran,yaklaştıran…
Mesnevi´den

Mevlana’dan

Surette kalırsan putperestsin
Her şeyin suretini bırak manaya bak.

Vay o kuşa ki kanadı bitmeden yücelere uçmaya kalkışır da tehlikeye düşer

İnsana kol kanat akıldır. Adamın aklı olmazsa kendisine başka bir aklı kılavuz etmesi gerekir.

Ya üstün ol, ya üstünlüğü ara.

Ya görüş sahibi ol yahut bir görüş sahibi ara.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s