09.09.2011

9 Eylül 2011 08:16, Cuma
Konu:
bugün cumaaa..!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum

Milgram Deneyi

Milgram deneyi,Sosyal psikolog Stanley Milgram‘ın 1974 yılında zararlı davranışların gelişiminde otoritenin rolünü göstermek amacıyla yaptığı bir deney.

Miligram, sözde elektrik şoku veren bir deney düzeneği hazırlamış ve deneklere, yanlış cevap veren ‘öğrencilere’ elektrik şoku uygulamaları talimatı vererek, insanların ‘öğrencilerin’ hayatını tehlikeye attığını ‘bile bile’ bu talimatlara ne ölçüde uyduklarına ilişkin veriler toplamıştır.

Aslında deneycinin işbirlikçisi olan sözde öğrenciler ise kasten pek de parlak olmayan cevaplar vermiştir. Bu cevaplar karşısında öğretmenlerden, giderek daha yüksek şoklar uygulamaları istenmiştir.

Deneye katılan öğretmenlerden % 65’i, en yüksek düzey olan 450 volt elektrik akımı uygulamakta bir an bile tereddüt etmemiştir. Birçoğu itiraz etmiş, bazıları ağlamış, ama bilimcinin otoritesine boyun eğmiştir.

Bu deneyden savaş, suç, ceza gibi konularda çıkarılan sonuçlar oldukça ilginçtir ve insan doğası, ‘gerçek benlik,’ vb. gibi soyut kavramları kuşkulu hale getirmiş, davranışın şekillenmesinde otoritenin rolünü gözler önüne sermiştir. Çokça eleştirilen Miligram’ın bu deneyi o günden sonra çoğu üniversitede yasaklanmıştır.

Reklamlar

One thought on “09.09.2011

  1. Geri bildirim: 13.09.2013 | bugün cumaaa….!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s