07.10.2011

7 Ekim 2011 12:01, Cuma
Konu:
bugün cumaaa…!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

Steve Jobs kendi kurduğu şirketten kovulan tek kişi olarak tanınıyordu.

Dayanıklılık, beklenmedik bir gelişmede, şokun hemen ardından kendine gelebilmektir.

Dayanıklılık, değişimden sağlam bir şekilde geçmek, zorluklar karşısında da devrilmeye rağmen tekrar ayağa kalkabilmek olarak tanımlanabilir.

Geçiş dönemlerinde rölantide kalmak yerine, üretken ve verimli olmaya çalışır “dayanıklı” insanlar.

Belirsizlik durumlarında fiziksel ve duygusal dengelerini korurlar.

Apple’ın logosu ve Turing hakkındaki söylentilere girmeden Turing’in ünlü testine bakalım;

Turing Testi

Yapay Zekâ konusunda bilgisayar bilimi açısından ilk ciddi çalısma Alan Turing’in 1950 yılında yayımladıgı “Bilgisayar makineleri ve Zeka (computing machinery and Intelligence)” isimli makalesidir. Turing bu çalısmasında “makineler düsünebilir mi? (can machines think?)” sorusuna cevap aramaya çalısır.

Turing, makine ve düsünmek kelimelerini tanımlamak ve cevap aramak yerine, aynı soruyu ustaca baska bir platforma tasıyarak orada çözmeyi yegler. Tasıdıgı platform taklit oyunudur.

Oyun bir sorgucunun, baska odalarda yer alan bir insan ve bilgisayarı ayırt etmesi üzerine kuruludur. Sorgucu bir terminal vasıtasıyla hem bilgisayar hem de diger insana sorular sorabilir.

Bilgisayarın görevi, sorgucuyu insan olduguna inandırmaktır. Bu amaçla mesela sorgucu “10571 ile 265 sayılarını çarparsak sonuç ne olur” dediginde, bilgisayar uzun bir bekleyisten sonra yanlıs cevap verebilir.

Bu test Turing testi olarak bilinmektedir. Turing’in vardıgı sonuç; Eger sorgucu, insan ve makineyi ayırt edemezse o bilgisayarın düsünebildigini söyleyebiliriz. Yine aynı makalesinde, Turing, 2000 yılı bilgisayarlarının 5 dakika süren diyalog sonunda, %30 oranında bu testi geçecegini öngörmüstür.

Bundan sonra 1956 yılında, birçok branstan arastırmacı bir araya gelerek bir konferans düzenlediler. İlk defa yapay zeka kelimesi o zaman kullanıldı. O sırada yapılan yapay zeka tanımı söyleydi ;

“insanlar tarafından yapıldıgında bu is zeka gerektiriyor dedirten islerin, bilgisayar tarafından yapılmasını saglamaya çalısan bilgisayar dalıdır.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s