27.10.2006

27 Ekim 2006 13:43, Cuma
Konu:
bugün cumaaa…!

Merhaba,

Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum,

Gerçek Dostluk

Mevlana ve bir öğrencisi, dostluğun ve arkadaşlığın konu edildiği bir söyleşiden çıkmışlar, yolda birlikte yürüyorlardı. Biraz ileride yolun kenarında, iki köpeğin koyun koyuna sokulmuşlar, birlikte uyumakta olduklarını gördüler. Öğrencisi, biraz önceki söyleşinin de etkisi altında kalarak, bu görüntü karşısında çok duygulandı ve bu duygusunu Mevlana ile paylaşmak istedi:

“Efendim şu manzaraya bakın” dedi. “Ne denli yüce bir ders alınacak dostluk örneği, değil mi?”

Mevlana, öğrencisinin bu heyecanı karşısında hafifçe gülümsedi ve kişisel çıkarların nice dostlukları yakıp kül ettiğini anımsattıktan sonra ona, unutamayacağı bir ders verdi:

“Evlat, sen onların arasına bir kemik atıver de, bak o zaman gör dostluklarını” dedi.

“Bir dostluk, kişisel çıkar karşısında unutulmayacak denli sağlamsa, ancak o durumda bir değer ifade eder ve ancak o zaman onun adına ‘gerçek dostluk’ denilir

İhtiyacınız olan dört doğru

İlginizi, hayatta gerçekten önemli olan ve gerçekten ihtiyaç duyduğunuz şeylere yönlendirmelisiniz. Bunların yanında tanrıyla bağ kurmanız, etrafınızdakilerle iletişimde olmanız, onlara doğru yolu göstermek ve elinizden gelen her konuda yardım edebilmeniz için dört şeye ihtiyacınız var.

Bunlar; doğru refakatçi, doğru anlayış, doğru destek ve doğru refakatçiyle güçleri doğru yönde birleştirebilme.

Ben her zaman, hayatım başkasının hayatına destek olabilsin diye uğraşıyorum. Böylece ruhum, kendini diğer ruhlardan soyutlamamış oluyor. Bu da ona zarar vermek isteyenlere karşı destek edinmesini sağlıyor.

Dadi Janki

Peter ilkesi (Peter Principle)

1968 yılında eğitimci Dr.Laurence J. Peter (1919-1990), “Peter İlkesi” adlı kitabında kendi adını verdiği bu ilkeyi şöyle tanımladı:

“Hiyerarşik bir düzende, her çalışan, kendi yetersizlik düzeyine kadar yükselme eğilimi gösterir.” Bir üst pozisyon daha zor, daha farklı olabilir ya da kişinin yeteneklerine uygun olmayabilir.

Yönetim biliminin en çok kaynak gösterilen kurallarından biri olan, hatta Scott Adams”in Dilbert serisindeki bir kitaba da ilham veren Peter İlkesi, sonradan bilişim sektörüne de uyarlandı. Zamanla yapılan minik yamalar ile kendisini geliştiren programcılar tarafından bile çözülemeyecek kadar karmaşıklaşan, ölmek üzere olan yazılım projelerini tanımlamak için kullanılıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s