Özgen Berkol Doğan anısına Bilimkurgu Kütüphanesi açılıyor

Doğan Hızlan’ın bugünkü (14.11.2012) yazısında okuduğum bir kütüphane açılışını paylaşmak istiyorum;

Bir bilim adamını yaşatacak kütüphane

1 Aralık Cumartesi günü Kadıköy Moda Caddesi, No. 6, Kat: 1’de bir uçak kazasında kaybettiğimiz genç bilim adamı Özgen Berkol Doğan anısına bir kütüphane/kültür merkezi açılıyor.


Nevzat Doğan bana gönderdiği e-postada şöyle diyor:

“Durbaş’ın ameliyatını doktor şapkamla, Şiir ve Edebiyat gecesini de yönetim kurulu başkanlığı şapkamla gerçekleştirmiştim. Şimdi de bir başka şapkamla, babalık şapkamla, 30 Kasım 2007’de Isparta’da düşen Atlasjet uçağında kaybettiğimiz fizikçilerden biri olan oğlum adına bir kütüphane kuruyorum. Sağ olsunlar sevgili Refik Durbaş’ın, sevgili Ülkü Tamer’in, sevgili Yılmaz Özdil’in, rahmetli Fikret Adil’in eşi sevgili Gülen Hanım’ın, rahmetli Haldun Taner’in eşi sevgili Demet Hanım’ın katkıları yadsınamaz.

Kadıköy Moda Caddesi’nde bir yer tuttuk ve gerekli hazırlıkları yapıyoruz. Burası sadece bir kütüphane değil, aynı zamanda gençlerin ders çalıştıkları, atölye çalışmaları yaptıkları, film izledikleri ve söyleşilere katıldıkları bir yer olsun istiyoruz.”

* * *
NEVZAT DOĞAN’ın gönderdiği e-postanın ekinde bir de mektup yer alıyordu. Özgen Berkol Doğan’ın bize ebedi dünyasından gönderdiği mektuptan bir bölümü okuyalım:

“30 Kasım 2007’de Süleyman Demirel Üniversitesi’nde bir çalıştaya giderken Isparta’da meydana gelen ATLASJET uçak kazasında hayatımı kaybettim. O günden bu yana, gerek ailemin gerekse beni sevenlerin yaptıklarını görüyorum, izliyorum ve mutlu oluyorum.

Bunlardan biri, yaşadığım dönemde çok büyük bir tutkum olan Latin dansları ve tangoydu ki okulum Robert Koleji benim adımla her yıl liselerarası bir dans festivali yapıyor. Ailem, bilim insanı olmamdan yola çıkarak her yıl biri Boğaziçi Üniversitesi’nde, diğeri Süleyman Demirel Üniversitesi’nde olmak üzere, benim de çalıştığım “Yüksek Enerji Fiziği” konusunda çalışma yapan iki kişiye ödül ve burs veriyor.

Bir bilim insanı olarak “bilimkurgu”ya çok ilgi duyuyordum ve üç bilimkurgu romanını tercüme ederek Türk yazınına kazandırdım ve onlar İthaki Yayınları’ndan yayınlandı. Ailem de şimdi benim adıma, sanıyorum Türkiye’deki ilk, “Bilimkurgu Kütüphanesi”ni kuruyor.

Katkılarınızla büyüyeceğine inandığım ve adımı yaşatacak bu kütüphanenin açılışına hepinizi bekliyorum.
Özgen Berkol Doğan”

* * *

Doğan Hızlan yazısında imzalı kitaplarıyla açılışa geleceğini bildirmiş.

Açılış Tarihi: 1 Aralık Cumartesi 2012
Saat : 15:00 – 22:00
Yer : Kadıköy Moda Caddesi, No. 6, Kat: 1
İritibat için : Prof. Dr. Nevzat Doğan 0532 233 86 13 – nevzatdogan@gmail.com

Doğan Hızlan yazısında bilgi almak isteyenlerin yukarıda verilen cep telefonunu arayabiliceği yada emaille ulaşabilecekleri notunu da düşmüş.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s