17.11.2006

17 Kasım 2006 16:01, Cuma
Konu:
bugün cumaaa…!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli, mutlu bir haftasonu diliyorum,

‘Altı derece uzak’ tezi kanıtlandı

1967’de Harvard’dan Sosyal Psikolog Stanley Milgram, tesadüfi olarak Omaha, Nebraska’dan seçtiği yaklaşık 300 kişiye mektuplar yollayarak, onlardan bu mektubu Boston’daki ‘hedef‘ kişiye sadece kişisel kontaktlarını kullanarak iletmesini istedi.

Milgram, mektup yolladığı kişilere, ulaşmaları gereken kişinin ismini, yerleşimini, mesleğini vermişti. Nebraskalı 300 kişi Boston’dakini tanımasa da (ki tanımaları imkânsıza yakın), onu tanıma ihtimali olan kişiler aracılığı ile hedefe yaklaştı. Aile bireylerinden biri, iş arkadaşı, okul arkadaşı vb. yardımı ile mektuplar seyahatlerine başladı.

Milgram, hedefe 60 zincirin ulaştığını gördü. Bu zincirlerde de ortalama 6 basamak olduğu için, sonuç daha sonraları tiyatro oyunlarına, filmlere isim olan – Altı Derece Uzak (Six Degrees of Separation) olarak literatüre girdi.

2003’te Columbia Universitesi’nden bir grup bu deneyi e-maille 166 ülkeden 60 bin kişiyle tekrarlayarak ‘Altı derece uzak’ın geçerliliğini bir kez daha kanıtladı.

Schopenhauer’in mutluluk reçetelerinden biri:

…Sahip olmadığımız bir şeye bakarken bizde hemen “Bu benim olsaydı nasıl olurdu” düşüncesi doğar ve bu şeyin eksikliğini duyumsatır. Bunun yerine daha sık. “Bu bende olmasaydı nasıl olurdu?” diye sormalıyız. Sahip olduğumuz şeylere ara sıra onu yitirdikten sonra gözümüze nasıl görüneceğini düşünerek bakmaya çalışmalıyız; üstelik bu her ne olursa olsun, mülkiyet, sağlık, dostlar, sevgililer, kadın, çocuk, at veya köpek… Çünkü şeylerin değerini ancak onları yitirdiğimizde anlarız. Buna karşılık o şeye önerilen biçimde bakmamızın sonucunda onun varlığı bizi eskisinden daha çok mutlu eder ve onu yitirmemek için her türlü önlemi alırız…”

Reklamlar

One thought on “17.11.2006

  1. Geri bildirim: 13.09.2013 | bugün cumaaa….!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s