26.11.2010

26 Kasım 2010 12:03, Cuma
Konu:
bugün cumaaa…!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

2010 yılı Ağa Han Mimarlık ödül töreni geçtiğimiz Salı (23 Kasım) Katar’da yapıldı. Dünyanın en büyük mimarlık ödülü olarak bilinenen Ağa Han mimarlık ödülleri 1977’den bu yana düzenleniyor ve İslâm kültürünü başarıyla yorumlayan çağdaş tasarım, sosyal konut, toplumsal gelişim, restorasyon, yeniden kullanım ve bölgesel koruma projelerini kapsayan mimarlık ürünleri ödüllendiriyor. Kültürün ağır bastığı, geleneksel değerlere sahip çıkan, çağın gereksinimlerine yanıt veren çağdaş tasarımlar ödüllendiriliyor. İslam ülkelerindeki mimarlığı teşvik etmek amacıyla 3 yılda bir düzenlenen yarışmaya katılacak projelerin son 12 yılda inşa edilmiş, Müslüman bir ülkede tasarlanmış, en az bir yıl kullanılmış olması gerekiyor. Ödüllerin farklılığını en güzel anlatan olaylardan biri 2004’te Assos’ta 6 metreye 10 metre ve iki katlı sayfiye B2 evinin ödül aldığı sene, ödül alan bir diğer binanın Malezya’daki dünyanın en yüksek binası Petronas Kuleleri olması. Bu iki binanın aynı kriterlerle değerlendirilerek ödül alması da Ağa Han ödüllerinin farklılığını ortaya koyuyor.

Bu sene de ödül alanlar içinde bir Türk mimar var. Emre Arolat ödülü Edirne’deki İpekyol Tekstil Fabrikası projesiyle alırken seçici kurulun kriterlerini şöyle anlatıyor;

“Bu yıl seçilmiş olan beş proje, yerel topluluklardaki yaşam kalitesinin arttırılmasına dönük ihtiyacı öne çıkartması ile çevresel, sosyal ve ekonomik mecralarda sürdürebilirliği destekleyerek, bağlamlarına karşı etik bir duyarlılık göstermiş olması gibi nedenlerle ödüllendiriliyor.

Jüri, bu projelerin
azimle birleşen ümidin,
alçakgönüllülükle tavlanan gururun ve
çeşitlilikten ödün vermeyen birliğin hikayesini anlatmakta olduğunu savlıyor.”

Hayat ve insan yerleşimi felsefesi üzerine değerlendirmelerde bulunması amacıyla her yıl Ağa Han Mimarlık Ödülleri jürisine bir filozof alınıyor. 2004 yılında mimar Han Tümertekin, ödülü almak için gittiği Hindistan’da, o yıl jüride görev yapan felsefeciyle tanışmış. Sohbette söz ödüle gelince şöyle demiş filozof:

‘Sizin eve ödül vermemizin nedeni, binanın belki de bilmeden Zen kültürüne uygun yapılması. Yani sade ve hayatı kolaylaştırıcı bir yanı olması.’

Ağa Han ödülü olan B2 evinin bir diğer özelliği de yalnızca binanın mimarının değil, işvereni yani binanın sahiplerini Selman Bilal ve Süha Bilal’i de ödüllendirmesi zira her yapıda bunu yapmıyorlar.

Ağa Han Mimarlık Ödülleri, yalnızca mimarları onurlandırmıyor, aynı zamanda projede önemli görevler alan konsolosluklara, üstlenicilere, müşteriler, zanaatkarlar ve mühendislere de tanınırlık sağlıyor. Ağa Han Ödülleri’nin hedefi, diğer pek çok mimarlık ödül programından farklı… Yenilikçi, çamur ve bambudan inşa edilmiş okullardan son teknoloji ürünü “yeşil” binalara uzanan çeşitlilikteki projelerin tanındığı Ağa Han Mimarlık Ödülleri kapsamında, yalnızca mimarlıkta mükemmellik arayan değil aynı zamanda da yaşam kalitesini yükselten ürünler aranıyor.

Bugüne kadar Türkiye’den bu ödülü 13 proje aldı;

• İlk Ağa Han Ödülü’nü Türkiye’ye 1980 yılında Bodrum’daki Ertegün evi ve projesini Ertur Yener’le paylaştığı Ankara Türk Tarih Kurumu binasıyla Turgut Cansever ve Rüstem Paşa Kervansarayı projesiyle Ertan Çakırlar
• Mimarlık diploması olmayan Nail Çakırhan, Akyaka’daki eviyle 1983’te bu ödülü aldı.
• 1986’da Sedad Hakkı Eldem Sosyal Sigortalar Binası’yla ve Çelik Gülersoy Sultanahmet’te tarihi evler projesiyle,
• 1989’da Sedat Gürel Çanakkale’deki yaz eviyle,
• 1992’de Turgut-Feyza Cansever ile Emine-Mehmet Öğün Demir Tatil Köyü’yle ve Milli Saraylar yönetimi Köşk Bahçeleri projesiyle,
• 1995’te Alaaddin Egemen ODTÜ Ağaçlandırma Projesi’yle ve Behruz-Can Çinici TBMM Camii’yle,
• 2001’de Cengiz Bektaş Antalya’da Olbia Sosyal Tesisleri’yle,
• 2004’te Han Tümertekin Çanakkale’de B2 Evi projesiyle Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazandılar.

Bu yıl kaybettiğimiz Turgut Cansever, hala üç Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne sahip tek mimar olma unvanını koruyor.

Ağa Han

1936 Cenova doğumlu Ağa Han’ın çocukluğu Nairobi’de, eğitim yılları ise İsviçre’de geçmiş.

İslam tarihi dalında 1957 yılında Harvard Üniversitesi’nden mezun olan Ağa Han’ın, Brown ve Londra üniversiteleri gibi pek çok saygın üniversitede kendisine sunulmuş onursal doktora ünvanları, Amerikan ve İngiliz mimarlık enstitülerinden şeref üyelikleri, İspanyol Mimarlık Altın Madalyası ve Dünya Anıtlar Fonu Hadrian Ödülü bulunuyor.

Kaynaklar:

    2010 yılı Ağa Han Ödülleri
    Ağa Han resmi web sitesi
    B2 evi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s