Davutpaşa Orta 3

DEPO aynı adlı kitaptaki fotoğraf ve metinlerden oluşan “Davutpaşa Orta 3” sergisine ev sahipliği yapıyor. 23 Kasım 2012’de açılan sergi 23 Aralık tarihine kadar pzt hariç hergün 11.00-19.00. saatleri arasında ücretsiz gezilebilir. Yeri gelmişken tüm DEPO etkinliklerine girişin ücretsiz olduğunu hatırlatmakta fayda var.

depo_sergi_1

Davutpaşa Orta 3
23 Kasım-23 Aralık 2012
Sanatçı: Ahmet Sel
Fotoğraf sergisi.
Tophane Depo

Kurgulanan mekânlardaki portreler, hem izleyici, hem de fotoğraflanan
kişi için bir yüzleşme vesilesi. “Gençlikten kalan izler hangileri?” diye bir soru geliyor insanın aklına. Eski bir raconun gölgesi olan bir ayak ayak üstüne atış mı, eldeki tespih mi, keskin bir bakıştaki meydan okuma mı, yoksa yılgın bir bakıştan süzülen yıpranmışlık mı? Portrelerdeki insanlar, fotoğraflarında kendi gerçeklikleri, bugünleri ve fanilikleriyle karşı karşıya kalıyorlar. Portrelerin kaydedildiği negatifler, basıldığı kâğıtlar ve çerçevelerinin ahşapları bile, bütün adanmışlıkları ve karmaşıklıklarıyla zenginleşen bu hayatlardan daha uzun yaşayacaklar.

Ahmet Sel, Kitabın önsözünden

Davutpaşa Orta 3, Türkiye’nin yakın tarihine damgasını vuran 12 Eylül 1980 askeri darbesinin öncesinde ve sonrasında, Davutpaşa Askeri Cezaevi’nin Orta 3 koğuşunda kader ortaklığı yapmış 42 insan portresi sunuyor.

Sergiye öğle arası bir arkadaşımla gittim. 42 portreye ait yazıları baştan sona okumak isteyince 1 saatin yetmeyeceğini anlamam uzun sürmedi. “Neyse ki sergi 23 Aralık’a kadar açık, üstelik ücretsiz,” diyerek çıktık zira çıkışta bir yerde oturup çay içerken okuduklarımız hakkında biraz konuşmak istedik. Dolayısıyla sergiyi tek seferde gezmek isteyenlere 1,5-2 saat ayırmalarını öneririm, çıkışta hemen günlük koşturmacaya dalmadan bir yerde oturmak isteyebilirsiniz.

“Darbe yıllarındaki cezaevi yönetimi, kışla binasının orta katını üç bölüme ayırmış ve bunları Orta 1, Orta 2, Orta 3 olarak adlandırmıştı. Uzun bir koridorun iki tarafında yer alan Orta 3, dört koğuş, yemekhane ve tuvaletlerden oluşuyordu.
Bugün aynı katta, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin sanat atölyeleri ve derslikleri bulunuyor.”

Aras Yayıncılık’tan çıkan kitap sergideki fotoğraflar ve metinlerden oluşuyor. Aras Yayıncılık web sitesinde kitabın önsözünü de içeren bir bölümünü pdf olarak paylaşıyor, 17 sayfalık bölüme buradan erişilebilir.

NTV’de 22 Kasım 2012 günü yayınlanan Gece Bülteni programında Ahmet Sel’le sergi üzerine yapılan söyleşiyi buradan izleyebilirsiniz.

DEPO
Telefon: +90 212 292 39 56
Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane 34425 İstanbul
E-mail: depo@depoistanbul.net

Ziyaret saatleri: Salı-Pazar, 11.00-19.00.
Depo’daki güncel etkinlikler listesi
Tüm DEPO etkinliklerine giriş ücretsizdir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s