Sevgili Doktor

2013_Sevgili Doktor_Afiş THE GOOD DOCTOR

Yazan: Anton Çehov
Uyarlayan: Neil Simon
Yöneten: Taner Barlas

Oyuncular: Aziz Sarvan, Funda Postacı Kıpçak, Kubilay Penbeklioğlu, Meriç Benlioğlu, Nagehan Erbaşı, Taner Barlas, Yalçın Avşar
Süre : 1 Saat 55 Dakika 2 PERDE

Künyenin tamamına Şehir Tiyatroları’nın Sevgili Doktor sayfasından erişilebilir.

İlk gösterimi 27 Kasım 1973’te yapılan oyunu Çehov’un 7 kısa hikayesinden oyunlaştıran Neil Simon, Plutzer ödüllü, Broadway’de kendi adına açılan bir tiyatro sahnesi bulunan ünlü bir oyun yazarı ve senarist. Oyun adını tıp eğitimi alan ve bir dönem doktorluk yaptıktan sonra kendini tümüyle yazmaya veren Çehov’dan alıyor.

Neil-Simon

İlk perde de sırasıyla “Aksırık”, “Mürebbiye”, “Cerrah”, “Oyunculuk”, “Boğulan Adam” adlı epizotları* izliyoruz. İkinci perde “Baştan Çıkarma” adlı epizotla açılıyor. “Biçare Kadın”ın ardından “Uzlaşma” ile bitiyor.

Bence “Aksırık”taki sürpriz, bir tiyatro oyununda beklenmeyen ağır çekim şeklindeki sahneydi, beklenmediğinden olsa gerek çok etkileyici ve başarılıydı. “Mürebbiye”de insanı izlerken sabır sınırlarını zorlayan bir baş eğme ve kabullenme anlatılmış. “Cerrah” keyifle izleniyor. “Biçare Kadın”la birlikte salondaki tüm izleyicileri güldüren esprili bir dili var. “Oyunculuk”da Meriç Benlioğlu’nun canlandırdığı 3 kardeş de bence etkileyiciydi.

cehov

Beni en çok etkileyen bölüm “Boğulan Adam” oldu. Diyaloglarla insanın br durum karşısındaki fikirlerinin ve tavırlarının ne kadar kısa zamanda ne büyük ölçüde değişebildiğini görmek her zaman şaşırtıcı geliyor bana.

İnsan gülebilen tek hayvandır derler. Bizi başka hayvanlardan ayıran özelliğimiz budur. Ama nelere güldüğümüzü bir incelesek külahımızı önümüze koyup düşünmemiz gerekir.

Kubilay Penbeklioğlu

Katlanır duvarlardan oluşan, fonksiyonel ve her oyuna kendine özgü samimi hava veren dekorların tasarımı Barış Dinçel tarafından yapılmış. Afiş bu kadar eğelenceli ve renkli bölümlerden oluşan bir tiyatro oyunu için fazlasıyla sıradan ve sıkıcı, bu oyuna daha yaratıcı bir afiş yakışırdı.

Tesadüf eseri Cuma akşamı izlediğim oyunu özellikle Cuma akşamı planlarınızı yaparken dikkate almanızı tavsiye ederim.

Bilal Akar’ın kaleminden oyunun detaylı değerlendirmesi ve eleştirileri Mimesis dergisinde yayınlanmış, buradan okunabilir.
Tony Annicone’nın oyunla ilgili değerlendirmesi buradan okunabilir.

* epizot fransızca épisode TDK güncel Türkçe sözlük
1. bir roman veya hikâyede ikinci derecede bir olay, tdk karşılık olarak “dilim” kelimesini önermiştir.
ayrıca değişik anlatı türü, masal, efsane, bilmece vb. bir metnin, bir eserin aslından az çok ayrılan değişik biçimli olanı anlamlarına da gelmektedir.

Reklamlar

One thought on “Sevgili Doktor

  1. Geri bildirim: 18. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri | bugün cumaaa….!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s