The Comforts of Home

Thecomforts_of_home_kapak
Caroline Clifton-Mogg
Yayınevi : Ryland Peters Small

Basım Tarihi : 11 Mart 2010
Karton kapak 160 sayfa
Dili : İngilizce
ISBN-10: 1845979664
ISBN-13: 978-1845979669
21.7 x 2.1 x 26.1 cm


Ödünç aldığım Kütüphane : İTÜ Mimarlık
internetten satın almak için amazon

Kişiliğinizi yansıtan, stil sahibi aynı zamanda doğal, huzurlu ve davetkâr… Yaratıcılık ve hayâl gücünü kullanarak rahat bir ev yaratmak isteyen okuyuculara yol gösterici bir kılavuz. Özellikle evin genelinde davetkâr ve huzurlu, rahat bir ortam yaratmak gözetilerek yazılmış. Evin bölümleri; oturma odası, mutfak, banyo, çalışma odası, yatak odası, misafir odası, antre tek tek ele alınmış, her bölüme özgü yapılabilecekler belirtilmiş, tekrara düşmeden öneriler sunulmuş. Rahatlığın ve huzurun, basit ve sadelikle ilişkisini vurgulaması çok hoşuma gitti.

rsz_thecomforst_of_home_4

Akıcı bir dille yazılması ve yazılanlara örnek ortamların harika fotoğraflar kullanılarak gösterilmesi kitabı öne çıkaran özellikler. Kitap içindeki yazı-fotoğraf dağılımı çok iyi dengelenmiş. Bunlara ek olarak belirli bölümlerde bilgi veren paragraflar bence çok faydalı olmuş. Örneğin evin nasıl tertipli-düzenli tutulması, nasıl bir program dahilinde temizlenmesine ilişkin paragrafların olduğu bölüm bence çok iyi ifade edilmiş. Hemen bir fotokopisini alıp kenara koydum. Ayrıca evde kokunun nasıl kullanılabileceğine ilişkin ilginç ve yararlı ipuçları verilmiş.

rsz_thecomforst_of_home_5

Sırf fotoğraflara bakmak için bile defalarca sayfaları karıştırılacak bir kitap. Kitaptaki profesyonel fotoğraflar gerçekten çok güzel, benim gibi fotoğrafları merak edenler için son bölümde “picture credits” başlığı altında her fotoğrafa ait hangi fotoğrafçının, nerede çektiği bilgilerine de yer verilmiş. Ama sadece fotoğraflardan bahsetmek kitabın yazarı Caroline Clifton-Mogg’a büyük bir haksızlık olur.

rsz_thecomforst_of_home_9

Benim hoşuma giden ve özellikle belirtmek istediğim bir nokta da çözüm ve önerilerde uygun bütçeli seçeneklerin sunulmasına dikkat edilmesi oldu. Bu sayede okunanların uygulanması da mümkün. Dekorasyon konusundaki dergi ve kitapların hemen hemen tümünde muhteşem fotoğraflar yer alıyor, çoğu zaman insan, bu tür dekorasyon dergi ve kitaplarındaki fotoğraflara bakınca “ne güzel olmuş” diyerek iç geçiriyor, ama maliyet nedeniyle kendi evinde malesef okuduklarını uygulayamıyor. Oysa bu kitapta anlatılan ve gösterilen pek çok şeyi uygulamak mümkün.

rsz_thecomforst_of_home_2

Sevdiğim bir başka bölümde de kullanılan temizlik malzemeleri anlatılıyor. Marketlerden aldığımız pek çok temizlik ürününün içindeki maddelerin kanserojen olup olmadığı tartışmaları devam ededursun, bu ürünlerin bir çok zehirli kimyasallar içerdiği biliniyor. Kitapta doğal malzemelerin; çamaşır sodası, sirke, karbonat vb. kullanılabileceği yerleri okuyunca hem şaşırdım hem de sevindim. Ve ilk fırsatta evde kullanmak üzere bu malzemelerle yapılabilcek temizlik ürünü tariflerinin de olduğu 2-3 sayfanın fotokopisini aldım.

Kitabı dekorasyonla ilgilenen herkese tavsiye ederim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s