03.02.2012

3 Şubat 2012 13:07, Cuma
Konu:
bugün cumaaa…!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

Bu Soğukta Onları Unutmayın!
Soğuk ve şiddetli kar yağışı insanları olduğu kadar hayvanları da etkiliyor. Kar nedeniyle sokak hayvanları ve kuşların aç kalma ve donma tehlikesi altında olduğu bugünlerde hayvanların da yaşam hakkı olduğunu unutmayarak işte yapabileceklerimize birkaç örnek;

-Kapımızın önüne, sokağınıza yemek kapları içinde, pişirdiğiniz yemeklerden arta kalanları koyabiliriz.

-Kuşlar için de pencere önlerine, uygun ağaç dallarına ekmek kırıntıları koyarak beslenmelerini sağlayabiliriz.

– Su kapları içerisinde sular donarak buz tutabilir. Su içmek isteyen canlıların dilleri bu buz kütlesine yapışabilir. Bunu engellemek için, doldurduğumuz su kabının içine zeytinyağı damlatabiliriz.

-Eksilerde seyreden hava durumu geceleri nefes almayı bile engellerken, özellikle yavrusu olan hayvanları mümkün olduğunca kuytu veya kapalı bir ortamda tutmaya çalışabiliriz.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve kuş bilimci Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, soğuk havalarda yeteri kadar besin alamayan, besin bulmakta zorlanan kuşların güçsüz düşerek hastalandığını ya da avcıların tuzağına düştüğünü belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Kaya,

“Soğuklar böyle devam ederse yem bulmakta zorluk çeken çok sayıda kuş telef olacak. Çetin kış şartlarından en fazla küçük kuşlar ve su kuşları etkileniyor. Serçe, sığırcık, tarla kuşu ve saka gibi kuşlar kara kaplı zeminde yem bulmakta zorluk çekiyor. Bir süre besin alamayan kuşların vücutları zayıf düşüyor ve toplu ölümler olabiliyor. Aynı zamanda sulak alanların buz tutması nedeniyle birçok kuş aç kalıyor”

dedi.

-“Bir parça ekmek, çok sayıda kuşun hayatını kurtarabilir”

Bakkallarda satılan açık aşurelik buğday ya da marketlerdeki pilavluk bulgurun 1 kg’sı 1-1.5 TL. Bir paketle kaç kuşun açlıktan ölmesini engelleyebilirsiniz bir düşünün.

03022012_kus_2

03022012_kus_1

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s