Tadı Damağında: Yemek ve Sinema

2 – 17 Mart 2013

Mart ayında Pera Film, Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle yemek ve sinema arasındaki ilişki üzerine eşsiz bir film seçkisi sunuyor: Tadı Damağında: Yemek ve Sinema.

entre-les-bras

Program, dünyanın usta şeflerinin iki yılda bir yarıştığı, en prestijli gastronomi yarışmalarından Bocuse d’Or Türkiye seçmelerine de denk düşüyor. Programın iki farklı teması var: Yemek ve Hayat, Yemek ve Cesaret. Programdan benim ilgimi çekenler;

  “Monsanto’nın Dünyası” Monsanto, genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO) dünya lideri olduğu kadar endüstri tarihinin de en tartışmalı şirketlerden biridir. Bu yüzyıllık endüstri devi, aralarında poliklorlu bifenil (PCB), ve herbisit Agent Orange’in de olduğu, piyasanın en toksik ürünlerinden bazılarını üretmiştir. Monsanto’nun Dünyası, bugüne kadar yayımlanmamış dokümanlara ve birinci elden anlatımlara dayanarak yapılan özenli bir araştırma ile şirketin tarihi ile ilgili parçaları bir araya getiriyor.
  “Bostanda Savaş ve Barış” uğur böceğine, fidanbitine, ve tarla faresine yaklaşarak şiirsel, yer yer komik ama daima titiz bir bilimsellik içeren anlatısıyla bahçenin sebzeleri ile öteki bitkiler, hayvanlar ve insanlar arasındaki etkileşimleri ele alıyor.
  “Sarayın Tadları” adlı film Cumhurbaşkanı François Mitterand’ın özel aşçısının olağanüstü hikayesine dayanarak yapılmış.
  Pierre Gagnaire adlı belgeselde Gagnaire’in mutfak sanatlarına eşsiz yaklaşımını değerlendirmek için onun dünyasına çıkan mutfak basamakları anlatılıyor.

Tous Cobayes

  “Çocuklarımız Bizi Suçlayacak” Bu ilginç belgesel Fransa’da küçük bir dağ köyünde gerçekleştirilen deneysel bir uygulamanın izini sürer. Çocukların, anne babaların, öğretmenlerin, sağlık görevlilerinin, çiftçilerin, seçilmiş yetkililerin, bilim insanları ve araştırmacıların yer aldığı görüşmelerin yapıldığı “Food Beware” – “Gıdaya Dikkat” oluşumu, gıda endüstrisindeki ihlallere, sağlıklı gıda üretiminde karşılaşılan güçlükler ve elde edilen kazanımlar ile herkesin içinde yer alabileceği pratik çözümlere güçlü bir bakış içeriyor.

Çikolata olmadan olmaz tabii…

  “İsimsiz Duygusallar” bu komedide yeni bir çikolata serisi geliştirilmesine tanık olacağız.

raa_a_l

Program Broşürü
Gösterim Programı

Yer: Pera Müzesi Oditoryumu
Ücret: Pera Film gösterimleri indirimli müze giriş biletiyle izlenebilir.
Filmler Türkçe altyazılıdır.

Etkinliklerine Ekim 2008’de başlayan Pera Müzesi Film ve Video Bölümü, Pera Film, Aylık dönemler halinde düzenlenen, sinema klasiklerinden deneysel film-video örneklerine, animasyon, belgesel ve kısa film türlerine kadar uzanan kapsamlı bir programdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s