32. Film Festivali Programı – Lalekart Buluşması

İKSV’nin Film Festivali öncesi Lale Kart sahiplerine yönelik düzenlediği tanıtım kokteyli çok iyi planlanmıştı. İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan dün akşam bizlere, 5 Mart’ta yayınlanan basın bülteninde verilen bilgilerin çoğunu aktardı. Ancak bununla sınırlı kalmayarak basın bülteninde yer almayan pek çok ipucu ve ilginç bilgiyi de paylaşması nedeniyle bu tür toplantılara katılmak çok keyifli ve bilgilendirici oluyor. Kokteylle başlayan buluşmada Martı otelin lezzetli ikramlarının ardından saat 19:30’a doğru Azize Tan bu seneki festivalle ilgili ilginç bilgiler verdiği konuşmasına başladı.

AzizeTan

Bu seneki festival temasının Sanat ve Sanatçı olduğunu belirten Azize Hanım ilk önce festivalin afişiyle ilgili kısa bilgi verdi. Afişin tasarımını yapan grafik sanatçısı ve İKSV Kurumsal Kimlik Danışmanı Bülent Erkmen aramızda değildi ancak kendisinin afişi nasıl tasarladığını anlattığı bir kaydı izledik.

Ben ilgimi çeken noktaları kısaca paylaşmak istiyorum; Bülent Erkmen, Nuri Bilge Ceylan’ın kolleksiyonundan afiş için iki fotoğraf seçmiş. NBC’ın babasını fotoğrafladığı “Uykusuz Bir Gece” adlı bu fotoğrafta karar kılmasını etkileyen unsurlardan da bahsetti. Yastık ve yorganın sarmalamasıyla yaşanan rahatlık hissi ile sinema izleyicisinin koltuğun içine gömülerek hissettikleri arasında paralellik kurmuş. Afişin üzerindeki “32. İstanbul Film Festivali” başlığının NBC’ın kendi el yazısı olduğunu, Türkçe ve İngilizce başlıkların birbirine ters olarak konumlandırılmasının film şeridine bir gönderme olduğunu öğrendik.


32FilmFestAfis

Aziza Hanım’ın enerjisine ve bu sene gösterilecek 200’ü aşkın filmin hemen her birinin üzerinden tek tek geçebilmek için neredeyse nefes almadan konuşmasına hayran kaldığımı belirtmeliyim. Sebastian Leio’nun yönetmenliğini yaptığı Gloria‘nın dağıtımının 31 Mayıs’tan önce yapılamadığı (dağıtım yapan şirketin kararı) için festivalde gösterilemediğini ama filmekimi programında yer alacağını öğrendik. Tabii 200’ü aşkın filmin gösterileceği festivalde, filmler hakkındaki konuşmaya gösterilemeyen bir filmin neden gösterilemediğini açıklayarak başlayınca ben hafifçe gülümsemekten kendimi alamadım. Öte yandan bunun beni rahatlattığını da itiraf etmeliyim, her sene daha az film izleyeceğimi söylememe rağmen gelen filmleri görüp kendimi tutamadığımı düşününce demek ki dedim bu festivalin havasında-suyunda var birşey.

Festival bu sene 22 bölümden oluşuyor. Azize Tan “Edebiyattan Beyazperdeye” adlı bölümün eskiden olduğunu, uzun bir aranın ardından yeniden canlandırıldığını belirtti. Bu sene yeni eklenen bölümler ise “Kadın Hikâyeleri”, Eylül’de başlayacak 13. İstanbul Bienali işbirliğiyle hazırlanan “Ben-Kentli Vatandaş Değil Miyim?” ve “Gerçek Mucizedir: Carlos Reygadas” gibi özel bölümler.

Uzun zamandır ilk filmler için festivalde bir ödül olmasının düşünüldüğünü ancak malesef bu seneye kadar gerçekleşmediğini söyleyen Azize Hanım, bu yıldan itibaren, erken yaşta kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına bir ödül verileceğini duyurdu; Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü.

Filmlerin gösterildiği salonlara gelince, festival olarak bir zincire dahil olmayan, bağımsız salonlarla çalışarak onları destekleme prensiplerini vurguladı. Beyoğlu’nda bu şekilde sadece iki sinema kaldığını Atlas ve Beyoğlu sinema salonlarının pek konforlu olmadığının farkında olunmasına rağmen festival olarak onları desteklediklerini ve bu konuda sinema izleyicilerinden de destek beklendiğini belirtti. Bu sene Feriye sinemasının da festivale katıldığını, geçirdiği değişiklikten sonra küçük salonların birleştirilmesiyle oluşan tek büyük salonunda festival filmlerinin göstereceğini haber verdi.

Bu seneki festival bölümlerinin başlıkları ve adı geçen filmlerden notlar;

 1. Uluslararası Yarışma
 2. NE YAPTIN RICHARD?
  Bir edebiyat uyarlaması olan CAN ATEŞİ
  Juliette Binoche’un rol aldığı CAMILLE CLAUDEL 1915
  SON KONSER
  Cafer Pinahi’nin son filmi PERDE

 3. Yarışma Dışı
 4. BAYANLAR VE BAYLAR bu film eski filmlerin sahnelerinden parçalarla oluşturulmuş. Filmi izlemek isteyenler için festival tek şans zira yapımcılarının kullanılan tüm filmlere telif haklarını ödemeye güçleri yetmediğinden sinemalara dağıtımının yapılamadığını, filmin sadece festivallerde gösterildiğini öğrendik. Esprili, keyifli film olduğunu belirtti Azize Hanım.

 5. Sinemada İnsan Hakları Yarışması
 6. İnsan hakları konusunda kamuoyunda duyarlılık ve bilinç yaratan, konunun öneminin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla Avrupa Konseyi’nin katkılarıyla 7 yıl önce, yalnızca İstanbul Film Festivali kapsamında verilmeye başlayan Avrupa Konseyi Sinema Ödülü FACE (Film Award of the Council of Europe) için bu sene 11 film yarışacak.

  Bunlardan biri Laos’ta çekilen ilk uluslararası film olan ROKET.
  BİR HURDACININ HAYATI ise çok düşük bütçesi ve amatör oyuncularla çalışılmasıyla öne çıkmış, Berlin’de en iyi oyuncu ödülü aldığını da belirtmek gerekli. Sinemada artık bütçenin ya çok yüksek ya da çok düşük olduğundan bahsedildi.

 7. Türkiye Sineması 2012-2013
 8. Ulusal Yarışma Yarışma Dışı Yeni Türkiye Sineması Belgeseller
 9. Hisar Kısa Film Seçkisi
 10. Sinema Onur Ödülleri
 11. Özel Gösterim: Türk Klasikleri Yeniden
 12. Akbank Galaları
 13. Bu bölümdeki her filmin üzerinden tek tek geçildiği için ilgilenenlerin yazının sonundaki basın bültenine bakmasını tavsiye ederim.

 14. Ustalar
 15. UYUYAN GÜZEL ötenazi hakkında bir film.
  Ken Loach’tan yine nefes kesen bir belgesel ’45 RUHU En son filmekiminde Meleklerin Payı adlı filmini izlemiştim.
  103 yaşındaki Manoel de Oliveira’nın son filmi GEBO VE GÖLGE için “o film çektikçe biz göstermeye devam edeceğiz,” sözü çok hoşuma gitti.
  İHANET OYUNLARI crowdsourcing olarak bilinen bir yöntemle çekilen filmin farklı bir proje olduğunu vurgulamak gerekiyor. Bu filmin yapım sürecinin tüm önemli aşamaları (senaryo yönetiminden konu örgüsündeki sürprizlere ve hatta müziğe kadar) halk tarafından belirlendiği uluslararası bir proje.
  HANNAH ARENDT yaşamının bir bölümü anlatılıyor.

 16. Dünya Festivallerinden
 17. HAYALLERİN ÖTESİNDE Azize Tan’ın özellikle tavsiye ettiği filmlerden biri.
  WASSEYPUR ÇETELERİ iki bölümden oluşan uzun mu uzun bu Hindistan yapımı filmde 3 neslin hikâyesi anlatılıyor.
  7 KASA Paraguay sinemasını izlemek isteyenler bu filmi kaçırmasın.
  Bu sene Altın Ayı kazanan ÇOCUK POZU da bu bölümde gösterilecek.
  Eran Riklis’in yeni filmi ZEYTİN benim kesinlikle izleyeceklerimden biri. Yönetmenin 2010 yılında izlediğim İnsan Kaynakları Müdürü filmi çok keyifliydi.

 18. Yeni Bir Bakış
 19. SON İsrail’i eleştiren bir bakışla çekilen ve Azize Hanımın tavsiye ettiği filmlerden biri.

 20. Ntv Belgesel Kuşağı
 21. Azize Hanım LEVIATHAN‘ı balıkçılar hakkında yenilikçi bir film olarak adlandırdı. Filmin yazarı, yönetmeni, kurgucusu ve yapımcısı, antropolog-bilim insanı-sanatçı-sinemacı olan ve Harvard Üniversitesi´ndeki Duyusal Etnografya Laboratuvarı´nda çalışan iki kişi olunca ilginç ve etkileyici bir belgesel olduğuna şüphem yok.
  BEKÇİLER
  RADYO EVİ
  194. DEVLET Filistin’i İsrail’li bir yönetmenin anlattığı bu belgesel de izlenmesi gereken bir belgesel.

 22. Mayınlı Bölge
 23. Edebiyattan Beyazperdeye
 24. Antidepresan
 25. GARİP TURİSTLER bu filmin antidepresan bölümünde gösterilmesinin bir takım tartışmalardan sonra olduğunu söyledi Azize Hanım, ben notumu aldım bile.

 26. Kadın Hikayeleri
 27. STARLET Azize Hanım’ın tavisye ettiği filmlerden biri.
  ÖLME

 28. Gerçek Mucizedir: Carlos Reygadas
 29. Çocuk Mönüsü
 30. İKİ ARKADAŞ animasyon sevenlere duyurulur.

 31. Geceyarısı Çılgınlığı
 32. Anılarına
 33. Ben Kentli-Vatandaş Değil Miyim? Barbarlık, Sivil Uyanış Ve Şehir

Festivalin konaklama sponsorluğunu üstlenen ve dün akşamki buluşmaya da ev sahipliği yapan Martı Otel’e de buradan teşekkür etmek isterim.

Filmler hakkında detaylı bilgiye basın bülteninden ve festival ana sayfasından erişilebilir.

Bülent Erkmen’in kaydı buradan izlenebilir.

1 thought on “32. Film Festivali Programı – Lalekart Buluşması

 1. Geri bildirim: 15.03.2013 | bugün cumaaa….!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s