30.03.2012

30 Mart 2012 10:20, Cuma
Konu:
bugün cumaaaa…!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

Nisan yağmurlarıyla birlikte İstanbul Film Festivali de bu haftasonu başlıyor. Şakir Eczacıbaşı’nın çabalarıyla Sinematek’ten İstanbul Film Festivali’ne dönüşen etkinlik, otuzuncu yılında 150 bin izleyiciye ulaşan Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği. 31 Mart-15 Nisan döneminde 200’ü aşkın film, festival sinemalarında gösterilecek. Onca film arasından seçim yaparken bilgilendirecek, yol gösterecek kaliteli, ciddi film eleştirilerine ihtiyaç eskiye oranla çok daha fazla.

Son 59 yılda film eleştirilerinin geldiği noktayı göstermesi açısından bu hafta bir anı var;

Hiç Tanışmadığım Behçet Necatigil’in Geceyarısı Kapısını Çalmıştım

1953’ün Ekim ayında bir Çarşamba günü, İngiltere’nin en iyi yönetmenlerinden Michael Powell ve Emerich Pressburger’in birlikte çevirdikleri Hoffmann’ın Masalları filminin Şan Sinemasında haftasonu gösterime gireceğini duyunca filmi, Yaprak’ın Pazar günü çıkacak sayısının baş konusu olarak ele almaya karar vermiştik. Hoffmann’ın Masalları, opera ve bale sanatlarının içiçe geçmesiyle gerçekleştirilmişti ve böylece Türkiye’nin bilmediği bir çok sanatçıyı tanıma fırsatı doğmuştu.

Filmin yönetmeni Michael Powell ve Emerich Pressburger, besteci Offenbach ve koreograf Leonide Massine ve Frederick Ashton, dansçı Robert Helpmann ve Moira Shearer ile operacı Robert Rounseville’in tanıtma yazılarına hemen başlamıştık. Ama Hoffmann’ı, Alman edebiyatını iyi bilen biri yazmalıydı. Tunç (Yalman*),

Behçet Necatigil“, demişti, “Alman yazarları o iyi bilir.

Necatigil’in adresini yada telefon numarasını bir türlü bulamıyorduk. Aklıma Adalet Cimcoz gelmişti, Necatigil’in nerede oturduğunu o bilebilirdi. Adalet Hanımı aradığımızda uyuyordu; mırıldanarak da olsa adresi vermişti.

Necatigil’in Beşiktaş’taki evini** bulduğumda gece saat 12’yi geçmişti. Ahşap evin kapısını nazik davranışlı bir insan açmıştı. Sonradan yakın dostum olan Necatigil’le ilk kez karşılaşıyordum.

– “Sizi rahatsız ettiğimi biliyorum, özür dilerim,” demiştim. “Vatan’ın Sanat Yaprağı’ndan geliyorum. Bize Hoffmann üstüne bir yazı yazar mısınız? Hoffmann’ın Masalları filmi haftasonu başlıyor da”…

Necatigil’in yüzündeki şaşkınlık ve kaygının yerini gülümseme almıştı.
– “Ne zaman?” diye sorunca, düşünmesine olanak bırakmadan hemen yanıtlamıştım:
– “Yarın akşam…Ben gelir alırım…”

Necatigil yazıyı ertesi akşama yetiştirmiş, bizde güzel bir sayı çıkarmıştık.

Kaynak : Çağrışımlar, Tanıklıklar, Dostluklar – Şakir Eczacıbaşı, sf 194-195

*Tunç Yalman Broadway’de oyun sergileyen ilk Türk tiyatro sanatçısı
** Behçet Necatigil, 1964 yılına kadar Beşiktaş’ta Camgöz Sokaktaki 22 numaralı ahşap evde yaşamıştır, şairin “Eski Sokak” şiirine de konu olan sokağa ölümünün ardından 1987’de şairin adı verilmiş; adı “Behçet Necatigil Sokağı” olmuştur. (http://www.necatigil.com/)

Filmlere gideceklere şimdiden iyi seyirler diliyor, Tunç Yalman’ı ve Şakir Eczacıbaşı’nı saygıyla anıyorum.

Detaylı bilgi ve program için festival sitesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s