06.04.2012

6 Nisan 2012 15:33, Cuma
Konu:
bugün cumaaaa…..!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

Oscar ödüllü George Clooney,
Google’in kurucuları Larry Page and Sergey Brin,
Yönetim gurusu Peter Drucker,
Washington Post’un eski sahibi ve editörü Katharine Graham,
Wikipedia kurucusu Jimmy Wales,
Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez,
Amazon.com kurucusu Jeff Bezos,
Jacqueline Kennedy Onassis,
Kemanın romantik prensi ünlü virtüoz Joshua Bell…

Hepsinin ortak bir özelliği olduğunu biliyor musunuz?

Onlar Montessori’nin binlerce öğrencisinden bir kaçı. Montessori felsefesine dayanan, onun adıyla anılan eğitim yöntemini uygulayan okullarda okudular.

Maria Montessori 31 Ağustos 1870 gunu Chiaravalle’de (İtalya) devlet adamı bir babanın ve iyi eğitim almış zengin ve liberal bir annenin tek çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Annesinin desteği ile önce sadece erkeklerin alındığı teknik okulda mühendislik okumaya başlamış, sonra annesi dışında herkesin karşı çıkmasına rağmen tıp fakültesine başvurmuştur. O dönemde kadınlar tıp fakültesine kabul edilmemekteydiler. Uzun süren ısrarları sonuç bulmuş, tıp fakultesine kabul edilmis ve Italya’nın tıp fakültesinde okuyan ilk kadını unvanını almıştır. 1896 yılında 105 üzerinden 100 puanla tıp fakultesini İtalya’nin ilk kadın doktoru olarak tamamlamıştır.

Okulu bitirmesinden sadece bir ay sonra Berlin’deki Uluslararasi Kadınlar Konferansında İtalya’yi temsil etmek üzere seçilmistir. Bu arada eğitimi sırasında başladığı Üniversitenin Psikiyatri Klinigindeki görevine devam etmiş ve burada özellikle çocuklar üzerine yoğunlaşmıştır. Zihinsel engelli çocukları büyük insanların koğuşundan ayırarak onlara özel bir bölüm hazırlatmış ve kendi ismiyle anılan metodunun ilk tohumlarını burada atmaya başlamıştır. 1898 yılında Torino’da İtalyan Eğitim Bakanı’nın da katıldığı kongrede zihinsel engellilerin eğitimi üzerine bir konferans vermiş ve bu kongreden sonra Scuola Ortofrenica’nin (zihinsel engellilerin eğitimi için kurulmuş bir kuruluş) yöneticiliğine getirilmiştir.

Bu görevi kabul etmesinin en büyük sebebi kendi ortaya attığı teorilerin gerçekliğini kanıtlamak idi. Unutulmus, umut kesilmis ve insandan cok bir esya gidi davranilan zihinsel engelli çocukları sevgi, ilgi ve en beceri ile eğitmis, bu süre içinde kendi ürettiği malzemelerle okuma yazma öğretmiştir. 8 yasindaki çocuklarin katildigi tum Italya’da yapilan bir sinava sokmus ve asil “muçize”yi burada gostermistir. Montessori tarafindan eğitilmis engelli çocuklar, sadece sınavı geçmemiş, normal okullarda okuyan normal çocukların bir çoğundan daha yüksek puan almıştır. Bu, “ilk Montessori mucizesi” olarak adlandırılır.

6 Ocak 1907’de Roma’nin en kotu mahallelerinde oturan okuma yazma bilmeyen ve asi çocuklarin eğitimi için “Casa dei Bambini” (Çocuklar Evi)’ni kurmustur. Bu okul, bir ev projesinin cevresinde oturan asi çocuklarin insaata zararini azaltmak için insaat firmasi tarafindan kurulmasi planlanmis ve cok kucuk bir butce ayrilmistir. Oysa ki bu durum Montessori için yıllarca hazırladigi tohumlarini dikmek için tertemiz bir tarladan baska birsey degildir. Heyecanla teklifi kabul eder. Çok zor ve yıpratıcı bir dönemdir. Ancak Montessori uretitigi gunluk hayattan alinma materyaller, sevgi, ilgi ve alaka ile hem kendi metodunu gelistirir hem de ikinçi bir muçize gerceklestirir. Herkesin umudu kesmis olduğu bir çocuk toplulugu kisa zamanda 3-4 yasinda okuyup yazmaya, vahsiliklerinden kurtulup sosyallesmeye, kendilerini, ailelerini ve cevrelerini guzellestirmeye baslarlar.

Çocuk boyutunda esyalar dunyada ilk kez bu okulda kullanılır. Montessori her çocuğun ilgi alaninin diğerinden farklı olduğunu görür. Her çocuk istedigi ve ilgisini ceken konu ile ilgili calisma yapmakta serbesttir.

Bildiğim ne varsa çocuklardan öğrendim, der.

Bir çocuğun potansiyelini serbest bırakın ve onu dünyaya kazandırın.

Maria Montessori

Kaynak : Bir blog
bir site

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s