27.04.2012

20 Nisan 2012 16:38, Cuma
Konu:
bugün cumaaaaa….!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

İkinci yok… (There is no second)

Günümüzde, uluslararası profesyonel yelken yarışçılığının en büyük arenası olan Amerika Kupası yarışlarının gerisinde tacirlerin rekabeti yatıyor.
1851 yılından beri yapılan ve bu özelliği ile Olimpiyat Oyunları’ndan da uzun bir geçmişe sahip olan bu yarış, İngiliz tacirlerin, Amerika’lı rakiplerine meydan okuması ile başladı. Bu meydan okumaya yanıt, New York Yacht Kulübünden geldi ve 90.000$ lık bir harcamayla America isimli yat inşa edildi.

America yatı, ilk başarısını Atlantik Okyanusunu 21 günün altında bir sürede kat ederek kırdığı rekorla kazandı. İngilizlere sağlam bir gözdağı verilmişti.

Oysa İngilizler, Isle of Wight çevresinde yapılacak yarışa soktukları 15 tekneden birinin bu yarışı önde bitireceğinden emindiler. Ancak, bu yarışta America inanılmaz bir üstünlük sağladı. Öyle ki, yarışı kraliyet yatı Britannia’dan izlemekte olan Kraliçe Victoria ile denizcilerden biri arasında şu konuşma geçti:

-“Yarışı önde götüren tekne hangisi?”
-“America, Lady”
-“Öyle mi, peki, İkinci kim?”
-“… ikinci yok, Lady”

İkinci yokThere is no second. America yatının arayı çok açmasıyla söylenmiş bu söz, America Kupası’nın ruhunu oluşturmuştur. Bu yarışta olimpiyat ruhu geçerli değildir. İnanılmaz bütçeleri harcar, teknolojiyi sonuna kadar kullanır, uzun bir hazırlık ve eleme döneminden geçersiniz. En sonunda, deniz üzerinde iki tekne kalır.

Bu iki tekne arasında yaşanır Amerika Kupası. Biri kazanır, onur ve şöhreti elde eder. Kazanan kupayla birlikte organizasyonu da kendi ülkesine götürür. Diğer tekne, yenilmiştir. Amerika Kupası’nda, gümüş madalya yoktur, başarısızlığa yer yoktur. Kazanamadıysanız, yaralarınızı sarmalı ve bir dahaki yarışa daha iyi hazırlanmalısınızdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s