Klasik Her Yerde

borusan_radyo_logoKlasik müzik severler artık internet üzerinden klasik müzik dinlemek istediklerinde BBC Radio 3’e ya da başka yabancı radyolara mahkum değiller 🙂 Türkiye’nin internet üzerinden yayın yapan ilk ve tek klasik müzik radyosu Borusan Klasik, Ocak ayı ortasından beri yayında. “Klasik her yerde” sloganıyla yola çıkan Borusan Klasik’te, artık dinleyici istekleri de çalınacak.

İstediğiniz eseri ya da bölümü yazıp, borusanklasik@karnaval.com adresine e-posta atarak, “DİNLEYİCİ KLASİKLERİ”nde her pazar istediğiniz eseri dinleyebilirsiniz. İnternet radyosunun en güzel ve faydalı özelliği ise dinleyicilerin klasik müzik dinlerken aynı zamanda çalan eserin bestecisinin yaşamından yorumcusuna, eserler ile ilgili notlardan fotoğraflarına kadar zengin içeriğe de her an her yerden erişebilmesine imkân vermesi. Ben bunları yazarken mesela, Lalo Schifrin’den Görevimiz Tehlike çalıyor, ekranda “Şu an çalan” kısmını tıklayarak

Lalo Schifrin (1932- ) Arjantinli piyanist, besteci.Görevimiz Tehlike’nin teması onun imzasını taşır. Çalışmaları dört kez Grammy ile ödüllendirilmiş, altı kez de Oscar’a aday gösterilmiştir.

bilgisine ulaşılabiliyor.

borusan_radyo_1

Yayın akışıyla ilgil verilen bilgileri de paylaşmakta fayda var;
yayın akışının gün boyunca 2’şer saatlik dilimlere bölündüğü hafta içi günlerinde, klasikseverlerin TRT Radyo 3’teki programlarıyla yakından tanıdığı Gaye Çağlayan ve Füsun Özgüç dinleyicileriyle buluşacak. Gaye Çağlayan’ın sunduğu “Müzik Mutfağı” hafta içi her gün 08.00-12.00 arası; “Müzik Mutfağı Ankastre” ise her Perşembe 08.00-12.00 arası yayında olacak. Yine Çağlayan’ın sunduğu ve her hafta sonu 14.00-16.00 arası yayımlanan “Birlikte” isimli programda oda müziği eserlerine yer verilecek.Andante dergisi genel yayın yönetmeni Serhan Bali’nin hazırlayıp sunduğu, her gün 12.00–14.00 arasında yayınlanan “Andante ile Ölümsüz Klasikler” ve aynı saat diliminde her salı yayımlanacak olan “Müzik Takvimi” programında dinletilen yapıtlar hakkında ilgi çekici bilgiler, bestecilerle ilgili anekdotlar ve yorumcuların renkli dünyalarından kısa bilgiler yer alacak.Tantanalı Huşu’nun “Fanfar Reverans” adlı programı hafta içi her gün saat 16.00–20.00 arası notalarla, ritimlerle, melodilerle, senfonik şiirlerle dinleyiciyle buluşacak, “Fanfar Revarans: Panzehir!” ise “pazartesi sendromu”na ilaç olacak özelliklere sahip.Füsun Özgüç’ün hazırlayıp sunduğu, klasik müzik repertuarının baroktan minimale, senfonikten vokale, uzun yılların süzgecinden geçmiş klasikleri hafta içi her gün 14.00-16.00 arası “Kuğunun Şarkısı”nda; 18. yüzyılın eğlence müziği “Divertimento” da hafta sonu 18.00–20.00 arası Borusan Klasik’te olacak.Borusan Klasik’in yayın akışında yer alacak olan “Gümüş Perde: Klasik”, “Konser Saati”, “Bestecilerimiz, Yorumcularımız”, “Gece Klasikleri”, “Hafta Sonunda”, “Arkadaşım Müzik”, “Klasik Tatlar”, “Klasik Durak” programlarının yanı sıra dinleyicileri bilgilendiren “Müzik Müzesi”, “Müzikal Manşetler” ve “Suflör” isimli güncel köşeler bulunacak.

borusan_yayinakisi1

Radyo’nun ana sayfası ve yayın akışına buradan erişilebilir.
Radyoya http://www.karnaval.com web sitesi üzerinden iPhone App Store ve Blackberry App World’de yer alan “Karnaval” isimli uygulamadan 7 gün 24 saat ulaşılabiliyor.
Daha detaylı bilgi için Borusan Kültür Sanat’ın konuyla ilgili detaylı haberi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s