Manolo Valdés – Resimler ve Heykeller

372

Bu haftasonu için bir sergi önerisi; 8 Mayıs’ta Pera Müzesinde açılan, çağdaş sanatın yaşayan ustalarından Manolo Valdés’in 1980’lerden günümüze uzanan çalışmalarından bir seçkinin yer aldığı sergi bu Pazar (21 Temmuz 2013) akşamına kadar gezilebilir.

Valdés-Head-II-2011M.Blanco

Marlborough Gallery New York işbirliğiyle hazırlanan seçki, kullandığı malzemelerin çeşitliliği, büyük boyutlu yapıtları ve forma dair arayışları ile dikkat çeken sanatçının resim ve heykellerinden oluşuyor.

Ben sergiyi geçtiğimiz Salı akşamı gezdim. Çok da şanslıydım, çünkü sergiye lojistik destek veren Cervantes Enstitüsü’den ücretsiz sergi bileti ve kataloğunu kazananlardan biri de bendim. 46 resim ve 13 heykelden oluşan 59 eser müzenin 3,4 ve 5. katlarında sergilenirken 4. katta sanatçının atölyesindeki çalışmalarının kaydedildiği video gösteriliyor. Eserleri özel ve kamuya ait kolleksiyonlarda yer alan sanatçının Madrid Barajas havaalanındaki “3 Kadın” isimli eserinin ortaya çıkış hikayesi de videoda anlatılıyor.

373

“Bu kadar ısrarcı olmamın basit bir sebebi var – bir resmi ilk yaptığım zaman hissetiğim şey başarısızlık. Böyle bir başarısızlık öyküsü ile karşı karşıya kaldığı zaman ressamın yapacağı iki şey var: Ya ısrar eder, ya da vaz geçer. Ben ısrarcı olanlardanım.”

manolo-valdes-sergi-pera-muze

Valencia doğumlu Valdés (1942), İspanya’da Franco döneminde, bir diktatörlük rejimiyle büyümüş. Güzel Sanatlar Akademisi’nde klasik sanat eğitimi alan sanatçı iki arkadaşıyla kurdukları “Equipo Cronica” adlı grubun diğerlerinden farklılığını “ayrı ayrı çalışacağımıza bir eser üzerinde üçümüz çalışmaya başladık. Bu, daha önce resim sanatında denenmemiş bir şeydi,” diyerek anlatıyor.

376
Sergide de yer verilen “Kitaplık” adlı eseri çok etkileyici, özellikle de aşağıdaki metinde açıklandığı şekilde nasıl yapıldığını okuyunca.

377

Valdés’in ahşap heykelleri, yıkık görünümleriyle, birbirine eklediği kumaş parçalarına çok benzer. Bu heykeller odun parçalarıyla yapılmış ve eğreti birleştirme elemanlarıyla –sanatçının parçaları birleştirmek için kullandığı ahşap kamalarla– bir araya getirilmişlerdir. “Odun kesilip, kıymıklara ve parçalara ayrıştırılır” der Valdés. Sanatçı, çoğu zaman farklı tonlardaki, araya yerleştirilmiş parçalarla, Kosme de Barañano’nun yazdığı gibi, bir tür üç boyutlu mozaik oluşturur. Önce yaş haldeki odunu seçer, sonra tahtalar, sanatçının istediği barok niteliği edininceye kadar bükülüp işlenir. Sanatçı odunu da benzer şekilde işler: Valdés, eski Yunan vazolarının yaş odunlarını işlemek ve içlerini boşaltmak için bir torna kullandıktan sonra, bunları deforme edip çatlatır, son olarak parçalar halinde kırar ve bunun ardından bu parçaları büyük bir çabayla yeniden kurar. Böylece, kitap yığılı bir masa, gündelik bir mobilyanın kırılmış, kaba yıkıntısı şeklinde yeniden yaratılır. Valdés’in 1990’lı yılların ortalarında başladığı kitaplık serisi de son derece harap haldeki bir şey izlenimi verir.

378

New York Botanik Bahçesi’nde 24 metrelik 9 dev heykelinin yer aldığı sergiyle ilgili “Müze yönetimiyle birlikte ciddi bir emek harcadık bu işe. Düşün ki heykellerin hepsi Madrid’de yapıldı. 24 metreyi aşan TIR’lar kiralanarak heykeller New York’a getirildi. Bu arada her otoyoldan gidemiyorsunuz bu uzunlukta araçlarla. Eserler New York’a geldi ama bahçeye yerleştirilirken ağaçlardan bir yaprak bile düşmemesi için özel yollar bulundu. Siz de tabii bu müzeye gidip “Çok hoşmuş” diyerek heykellerin önünden geçip gidiyorsunuz.”

valdes-2

Blog’daki Haftanın eseri başlığındaki bölümde her hafta bir esere yer veriliyor. Manolo Valdés’in “Gazete” isimli çuval bezi üzerine yağlıboya eseri de bu bölümde yer almış; Bez Parçaları!

374

Sergiyle ilgil detaylı bilgiler için Pera Müzesi blogunda yer alan Heykele Geçiş ve Manolo Valdés’le yapılan röportaj sayfalarını tavsiye ederim;

Sanatçının Marlborough Galerisindeki sayfasında hem yaşam öyküsüne yer verilmiş hem de eserlerinden 40 tanesini görüntülemek mümkün.

Son olarak sanatçının 2010-2011 yıllarında Broadway’de 16 bronz heykelinin sergilenmesi nedeniyle yapılan afişi imrenerek inceledim.
Valdes_broadwaymap

379

    Müze Salı-Cumartesi günleri 10.00 – 19.00, Pazar günü 12.00 – 18.00 açık.
    Sergi ‘uzun cuma’ kapsamında 18:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz gezilebilir.

Kaynaklar : Pera Müzesi
New York Botanik Bahçesindeki sergi
Madrid Barajas Havaalanındaki heykeller hakkında detaylı bilgiye buradan erişilebilir.
Şebnem Burcuoğlu’nun yazısı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s