03.08.2012

3 Ağustos 2012 12:05, Cuma
Konu:
bugün cumaaaaa…..!

Merhaba,
Herkese keyifli, neşeli bir haftasonu diliyorum.
İnsanın yeteneğinin, çabalarının ve çalışmalarının karşılığını hakettiği şekilde ve zamanında alamaması ne kadar acı.

Geçtiğimiz Cuma (27 Temmuz) başlayan olimpiyatlardaki karşılaşmalar devam ederken olimpiyatlardan söz açanlar, döner dolaşır Parlak Yol (Jim Thorpe)’u anlatırlar.

PARLAK YOL

Annesinin ve babasının etnik kökeni farklı gruplardan gelmektedir. Babası Hiram Thorpe’un İrlandalı bir babası ve Sac ve Fox Ulusu’ndan yerli bir annesi vardı. Annesi Charlotte Vieux’nün babası Fransız annesi ise büyük Sac savaşçısı şef Black Hawk’ın (Kara Atmaca) soyundan gelen bir yerli idi. Sac ve Fox olarak yetiştirilen Thorpe’un yerli dilindeki adı Parlak Yol anlamına gelen Wa-Tho-Huk idi. Sac ve Fox Ulusu’nda gelenek olduğu üzere Thorpe doğumu sırasında meydana gelen bir olaydan esinlenerek adlandırılmıştı. Doğduğu kulübeye giden yolu güneş ışığının aydınlatması üzerine kendisine bu isim verilmiştir.

İsveç’te yapılan 1912 Yaz Olimpiyatlarında iki yeni disiplin eklendi. Pentatlon ve Dekatlon. Pentatlon, beş ayrı daldaki yarışlardan oluşan atletizm yarışmasıdır (binicilik, eskrim, atıcılık, yüzme, kros). Dekatlon ise, 10 yarıştan oluşan yarışmadır. Bu yarışma iki gün içerisinde gerçekleşir ve atletlerin tüm branşlardaki performansı değerlendirilir (100 m., Uzun atlama, Gülle atma, Yüksek atlama, 400 m, 110 m. engelli, Disk atma, Sırıkla yüksek atlama, Cirit atma, 1500 m. koşu).

O Yaz Olimpiyatlarında Jim Thorpe bu iki yeni disiplinde de altın madalyayı kazandı. Pentatlonda kazandığı gün, yorgun biçimde Yüksek atlama’da da yarıştı. Birinci olamadı ama 7. gelerek iyi bir derece aldı. Dekatlon yarışmasında ise 8412 puanla dünya rekoru kırdı. Bu rekor 20 yıl içinde hiç kimse tarafından kırılamadı. O yıl madalyalar son gün veriliyordu ve İsveç Kralı Gustav V. törende madalyaları takarken, kendisini şu şekilde selamlamıştır: “Siz dünyadaki en iyi atletsiniz.

Yıllar önce bir çiftlikte çalışırken, kasaba takımının iddialı bir beyzbol maçında oynayabilmesi için kaybedeceği yevmiyenin kendisine ödenmesi gerekçe gösterilerek Amerikan Milli Olimpiyat Komitesi tarafından profesyonel ilan edilmiş. Bunun sonucunda da 1913 yılında madalyaları elinden alınmış, şampiyonlukları iptal olunmuş ve adı Olimpiyat Şeref Kütüğü’nden silinmiştir.

1950 yılında Associated Press tarafından spor yazarları arasında yapılan ankete göre Thorpe 20. yüzyılın ilk yarısının en büyük atleti seçilmiştir. Aynı dönemde başka bir ankette de en iyi Amerikan futbolu oyuncusu seçilmiştir. 1999 yılında en son oyununun üzerinden 81 yıl, ölümünün üzerinden 46 yıl geçmiş olmasına rağmen, The Sporting News gazetesinin En Büyük 100 Amerikan Futbolu Oyuncusu listesinde 88. sırada yer almıştır. NFL kurulmadan önce profesyonel futbol oynayıp da listeye alınan tek oyuncudur.

Thorpe dönemin en iyi atleti olmasına rağmen hak ettiği üne kavuşamadı, dünyanın konuştuğu, herkesin tanıdığı bir efsane olamadı. Bir dönem formasını giydiği Carlisle Kolej takımı, Ordu takımıyla karşılaştı. O maçta Thorpe’a engel olmak isteyen rakibi mücadele sırasında dizini incitti. Dizi incinen Ordu takımı oyuncusu ondan daha meşhur olacak ve tarih yazacaktı; o oyuncu yıllar sonra 2. Dünya Savaşı’nda 1944-45 yıllarında Batı Avrupa’daki Müttefik kuvvetlerinin başkomutanlığını, 1951 de NATO’nun ilk başkomutanı, 1953-1961 yılları arası ABD’nin 34. başkanı olan Dwight Eisenhower‘dan başkası değildi.

Eisenhower 1961 yılında yaptığı bir konuşmada Thorpe’tan şöyle sözetmiştir:

“Zaman zaman doğuştan üstün yeteneklere sahip insanlarla karşılaşırız. Aklıma Jim Thorpe geliyor. Hayatında bir kere bile antrenmana çıkmamıştır ama bugüne kadar gördüğüm futbol oyuncularından daha iyi oynayabilirdi.”

1951 yılında Jim Thorpe’un hayat hikayesini anlatan “All-American” filmi beyaz perdede oynadı. Jim’i ünlü aktör Burt Lancaster oynadı.

1982’de, ölümünden 29 sene sonra, madalyaları kendisine manevi olarak iade edilmiştir.

Kaynaklar
Jim Thorpe
Wiki

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s