19.10.2012

19 Ekim 2012 10:50, Cuma
Konu:
bugün cumaaaaa..!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum,

Kelebek

Kelebekler vücut sıcaklıkları düşük olduğunda uçamaz. Uçabilmek için vücut ısılarının 28 derecenin altına düşmemesi gerekmektedir. Serin havalarda kanatlarını güneşe doğru çevirerek güneşlenir ve ısınırılar. Kelebekler yaşlandıkça kanatlarının rengi solar, bakımsızlaşır ve kenarları yırtılır.

Kelebeklerin cinslerine göre farklı uçma hızları vardır. En hızlıları saatte 50 km ye yakın hızla uçabilirler.

Bazı kelebekler düzenli bir şekilde göç ederler. Göç bazen kıtalar arası mesafelere olur. Kanada’nın güneyinde yaşayan Monark kelebeği kış aylarında güney Amerika’ya göç eder. 5-6 hafta gibi kısacık ömrü olan bu kelebeğin bir yıl içinde 4 nesli oluşur. Dolayısıyla göçü gerçekleştiren 4. nesil sonbaharda, önceki nesillerden daha uzun (6 ay) yaşayarak sürüler halinde güneye göç eder ve bahar aylarında kuzeye geri dönerler. Turkiye’de Diken kelebeği (Cynthia cardui) ve Alıç kelebeği (Aporia crataegi) sürüler şeklinde kuzeyden güneye göç ederler.

Tüm Avrupa’da tür sayısının 500 civarında olduğunu dikkate alınca kesinlikle ülkemiz çok zengin! Ülkemizde 5.000 den fazla kelebek ve güve türü olduğunu biliyoruz.

Kelebekler Vadisinin tüm güzelliği doğal yapısında, popüler adını sonradan aldığı kelebeklerinde değil, yani önemli bir kelebek alanı değil. Örneğin Erzurum/İspir’de iyi bir alanda iki saat gibi kısa bir zamanda 100 civarında türü görebilirsiniz. Kaçkarlar, Aladağlar, Toroslar, Bolkarlar, Van tür çeşitliliği ve özel türleri bulundurması açısından çok daha zengin ve önemli kelebek alanlarıdır.

Türkiye’deki türler arasında en büyük kelebeğimiz Parnassius apollo (Apollo), en küçük kelebeğimiz Chilades trochylus (Mücevherkelebeği)’dir. Kanatları tam açık olarak baktığımızda Apollo yaklaşık 9-10 cm, mücevher kelebeği ise 1 cm’den bile az.

Vildan Bozacı’nın arazi çalışmaları sırasında çektiği video ve kelebek görsellerinde her kelebek türünün adları da verilmiş. Emek verilerek çekilen fotoğraflardan oluşturulan videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s