Kasım – Yazma ayı

Dünya çapında yazar adayları bugünden itibaren ay sonuna kadar, Ulusal Roman Yazma Ayı “NaNoWriMo” etkinliği çerçevesinde, 50 bin kelimelik bir roman yazmak için masa başına geçti. İlk kez 1999 yılında, Kasım ayı boyunca 50 bin kelimelik bir romanı baştan sona yazmayı hedefleyen 21 yazarın katılımıyla başlatılan etkinliğe geçen yıl 250 bini aşkın katılım olduğu bildirilmişti.

nanowrimo

ABD’de ulusal bir etkinlik olarak başlatılan ve kısa sürede uluslararası boyut kazanan NaNoWriMo, yazma heveslilerini keyifli ve zorlu bir deneyime davet ediyor. Bu etkinlikten esinlenerek başlatılan pek çok yazma etkinliği de Kasım ayını renklendiriyor. Örneğin akademisyenler; Dr. Charlotte Frost’un başını çektiği Akademik Kitap Yazma Ayı adıyla Academic Book Writing Month “AcBoWriMo” bilinen etkinlikte Kasım ayı boyunca 50 bin kelimelik akademik bir kitap yazımı için kolları sıvıyorlar ancak hedef size korkutucu geldiyse üzülmeyin. Kelime sınırını düşürerek, kitap yerine kitap bölümü ya da akademik bir makale yazarak da olsa amaç bu ay kendinizi zorlayacak bir kelime sayısı hedefleyerek masa başına geçip yazmaya odaklanmak, dolayısıyla bu etkinliğe her türlü katılım destekleniyor. Dr. Charlotte Frost’un önerisiyle twitter’da bu konudaki yazışmalarda #AcBoWriMo etiketi kullanılıyor bunun yanında AcBoWriMo için Dr. Frost’un nispeten esnetilmiş kurallarına da bir göz atayım diyenler buradan erişebilir.

writing

Blog yazarları da bu etkinliğin çekim alanına girmiş görünüyor. Onlar da ay boyunca bloglarında her gün bir yazı yayınlayarak etkinliğe katılıyorlar. Kısa ya da uzun farketmez, Kasım ayı boyunca her gün bir yazı yayınlama çağrısı yapıyorlar. Unutmadan WordPress de bu etkinliği destekliyor. Çağrıya katılmak isteyenlere bir notları var; Kasım ayı boyunca her gün yayınladıkları yazıları “NaBloPoMo” kelimesiyle etiketlemelerini istiyorlar. Bu sayede çağrıya katılan bloglar farkedilebilecek. Bunun yanında blogunuzu kaydettirip yapılacak çekiliş vb katılmak mümkün ancak katılımda blog’un yazım dilinin ingilizce olması şartının arandığını belirteyim.

acwrimo1

Bana gelince; geçen sene takip ettiğim bloglar sayesinde iyi bir gözlem yaptım. Bu sene kısmen kendi isteğimle kısmen de şartların zorlamasıyla AcBoWriMo’a katılıyorum, blog’a gelince her gün bir yazı yayınlamak niyetindeyim. 🙂 Ne kadar yazabildiğim ay sonunda belli olacak.

nablopomo_november_small

Kaynaklar:
Ulusal Roman Yazma Ayı (NaNoWriMo) sitesi
Akademik kitap yazma etkinliği
Dr. Charlotte Frost’un blogu
Blog yazarlarının etkinliği
Resmi NaBloPoMo blogroll’u

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s