27.07.2012

27 Temmuz 2012 14:41, Cuma
Konu:
bugün cumaaaaa…!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

KemalAhmetARU

UNESCO, Türkiye’de şehircilik eğitiminin önderi Kemal Ahmet Aru’yu 100’üncü doğum yılında anıyor

1912 yılında İstanbul’da doğan merhum mimar ve şehirci Profesör Kemal Ahmet ARU; UNESCO 36. genel konferansında
“Kemal Ahmet Aru’nun bütün dünya mimarları ve şehircileri için bir referans olduğu” vurgulanarak oybirliği ile alınan kararla; 2012 yılında 100. doğum yıl dönümünde uluslararası düzeyde anılmak üzere seçilmiştir.

“Benim şehirciliğim de Emin Onat’tan menkuldür. Ben hiç şehirci ünvanını kullanmadım.
Ben mimarım, onu da beraber yaptım. Prof. Gustav Oelsner de -çok ilginç, çok zarif bir adamdı- derdi ki, mimar isterse şehircilik yapabilir, şehirci muktedirse mimarlık yapabilir.”

Arû yine bir yarışmayla kazandığı Ödemiş İmar Planı’nı 1940’larda hazırlarken, dönemin Nafia Vekâleti’nin plan şartnamesindeki “binalara yükseklik verilmesi” hükmünü, anılarında özel olarak anlatmıştır.

Şartname demektedir ki;

“Ödemiş etrafı dağlarla çevrili verimli büyük bir ovanın kenarındadır. Bu nedenle kentte yaşayanların ‘ora’lı olma bilinçlerini sürekli kılacak olan dağların görüntüsü, yeni yapılarla örtülmemelidir! Özellikle ana cadde ve meydanlarda gezinen insanların dağları da görebilecekleri bir bina yüksekliği esas alınacaktır.”

Arû elinde paftalarla cadde cadde, meydan meydan dolaşarak, her parselde dağların görümünü örtmeyecek bina yükseklikleri saptar ve plana aktarır… sonunda hazırladığı plan, öylesine başarılı bulunur ki armağan olarak Birgi köyünün planı da Kemal Ahmet Bey’e verilir.

1981-1982 yıllarındaki asistanı Prof. Dr. Handan Türkoğlu’nun yaptığı konuşmadan;

Aslen Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü mezunu olan hocamız 1940 yılında Istanbul Teknik Üniversitesi’nde göreve başlamış, emekli olduğu 1982 yılına kadar 42 yıl İTÜ deki görevini sürdürmüştür. Kendisiyle uzun yıllardır çalışan hocalarımızın da belirttiği gibi hocamızın en önemli özelliklerinden biri örnek bir kişiliği olmasıdır. Biz kendisi ile birlikte çalışma fırsatını yakalayan ayrıcalıklı kişiler kendisinden hem şehircilik konularını hem de hayata dair çok şey öğrendik. Bunda hocamızın aldığı eğitim, yetiştiği ortam (Bir üniversite hocasının yaşamının 80 yılı, Kemal Ahmet Aru kitabından izlenebilir) kadar olumlu ve insani özellikleri yüksek kişiliği, pratik zekası ve üstün yeteneklerinin de etkili olduğunu düşünüyorum.

Üniversitelerde meslek öğrenirken aynı zamanda dünya görüşümüz de şekillendiği ve hocalarımızın bu süreçte çok önemli rolleri olduğunu hepimiz kabul ederiz. Hocanın da benim kişiliğimin oluşmasında oldukça etkili olduğunu düşünüyorum.

Ülkemizde şehir planlama ve tasarım konularında öncü olan hocamız bu alanda çok disiplinli bir öğretim kadrosunun oluşmasına önem vererek kürsü kadrolarının farklı disiplinlerden akademisyenlerden oluşması için çaba sarf etmiştir.

Herşeyden önce ana dili gibi konuştuğu üç yabancı dili (Fransızca, Almanca ve İngilizce) ile güçlü uluslararası ilişkilere sahip hocalarımızdan biriydi. Uluslararası ilişkilere özel bir önem verirdi. Asistanı olduğumda bana da uluslararası ilişkiler konusuna önem vermem gerektiğini nasihat etmişti.

Hocamızın bir başka önemli özelliği sosyal yaşama verdiği önemdir. Kendisi bizi düzenlediği davetler ve toplantılarda bir araya getirir ve güzel anılar birikmemizi sağlardı. Bana okula girdiğim ilk yıl verdiği nasihatlerin arasında yer alan ‘para biriktirme anı biriktir’ sözünü daima hatırlarım.

Hocamızın özelliklerinin arasında gençlerle kurduğu iletişim de önemlidir. Asistan olduğum yıllarda kürsünün en genç kuşağının temsilcisi olarak kabul ettiği kişi olarak hemen her konuda fikirlerimize önem verdiğini söylemeliyim. Ayrıca 70 yaşında emekli olduğu dönemde gençlerin dinlediği müzikleri dinlediğini, her yaşta kişilerle keyifli sohbetler ve espriler yaptığını da hatırlıyorum. Böylece çalışma ortamımızda kuşak çatışması yaşanmaz hatta birlikte çok hoş vakit geçirirdik.

Hocamız aynı zamanda dürüst ve açık sözlü bir kişiliğe sahipti. Düşündüğünü herkesin anlayabileceği şekilde söyleyen, beğendiği bir çalışmayı takdir eden, beğenmediği bir durum söz konusu olduğunda bunu açıkça ancak karşısındaki kırmadan beyefendi bir şekilde söyleyen bir iletişim uzmanı idi.

Emekliliği nedeni ile kendisi için yazılan anı kitabında hocayı Prof.Dr. Yücel Ünal

‘Grup çalışmalarını pratik zekası ile yönlendiren, iletişimi ve eşgüdüm sağlamakta usta bir yönetici’,

Prof.Dr. Ahmet Cengiz Yıldızcı

‘Hocalığının yanısıra dost ve arkadaş’,

Prof.Dr. Nuran Zeren Gülersoy

’Çalıştığı kişileri serbest bırakarak yaratıcılıklarını kullanmalarını sağlayan, öte yandan yanlışlıklar olmasın diye denetleyen, destekleyici, yüceltici ve adil’,

Rahmetli Dr. Aret Gülmez

‘Başarılı çalışmalarının yanısıra, yol göstericiliği, yardımseverliği öne çıkan unutulması olanaksız bir simge’

Rahmetli Prof.Dr. Ahmet Keskin

‘Yaşamını ve düşünce tarzını beğendiği, örnek aldığı yeri doldurulamaz hocası, dost ve arkadaşı’,

Prof.Dr. Ayten Çetiner

‘Şehircilik alanında ilk otorite, sanat eseri etüdleri, dünyanın her yerinden diaları, örnek davranışları ile herkesin dert ortağı örnek hocası’,

olarak nitelendirmişlerdir.

Kaynaklar :
Kemal Ahmet ARU Doğumunun 100. Yılı Kutlama ve Anma Etkinlikleri
UNESCO haberi
Prof. Dr. Handan Türkoğlu’nun yaptığı konuşmanın tam metni

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s