7.12.2012

7 Aralık 2012 16:48, Cuma
Konu:
bugün cumaaaa…!

Merhaba,

Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

Oyun-yaşam-insan arasındaki, birbirinin içine giren karmaşık ilişki filozofların da ilgisini çekmiş her daim. Platon, bir saatlik oyunla, biri hakkında bir yıllık konuşmayla öğrenebileceklerimizden fazlasını öğrenebileceğimizi söylemiş. Seneca, hayatın bir oyuna benzediğine ve önemli olanın süresi değil oyunculuğun mükemmeliyeti olduğuna işaret etmiş. Bilginin başlangıcı ‘oyun’ hepimizin geçtiği yollarda var. Çocukluğumuzda bırakmayıp, fırsat buldukça hayatın içine koymaya çalıştığımız, öyle ya da böyle gelip bizi bulan oyunlar, bazen tatlı bazen zorlu deneyimlere dönüşse de ‘oyun’un tadı, amacı kazanmak ya da kaybetmek olmadığında çıkıyor. Bir şeyler öğrenmek, iyi vakit geçirmek, hayat denen resmi renklendirmek için oyunsuz kalmamak gerek.

Fransız sosyolog Roger Caillois’ya göre “oyun” aktivitesinin sahip olması gereken karakteristiklerin başında “eğlence” geliyor. Kafa boşaltmaya, ciddiyetten uzak neşeli vakit geçirmeye yönelik bir aktivite olmalı oyun. Zaman ve mekan ilişkisinde sınırlarını belirlemeli, diğer yaşamsal süreçlerle kesişmemeli. Oyunun sonucuysa belirsiz olmalı. Katılımcılar oyun süreci sonunda işe yarar bir şey üretmiş, başarmış ya da elde etmiş olmamalı. Gündelik yaşama hâkim olan kurallardan farklı, kendine has kuralları olmalı. Son olarak da bilinçli olarak gündelik gerçeklikten farklı bir gerçeklik sunmalı katılımcılarına.

Özel günlerin anlam ve önemini ana sayfasındaki sembolik göndermelerle ekranlarımıza taşıyan Google, 9 Haziran 2011’de hazırladığı “doodle” ile büyük ses getirmişti. Modern müziğin usta gitaristlerinden Les Paul’ün doğumunun 96. yılı anısına hazırlanan ve klavye veya mouse tuşlarına basarak gitar çalmaya olanak tanıyan bu doodle, Google’ın bugüne kadar en çok dikkat çeken ana sayfalarından biri olarak tarihe geçti. Öyle ki, yoğun ilgi sebebiyle Google, Les Paul doodle’ını ekstradan bir gün daha sitesinde tuttuğu gibi, yapılan besteleri de kaydetme imkanı sundu. Les Paul’den ilham alarak, milyonların tuşlar yardımıyla hünerlerini sergilediği doodle, artık ana sayfada yer almasa da hâlâ şansını denemek isteyenler için bir link mevcut.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s