12.04.2013

12 Nisan 2013 10:44, Cuma
Konu:
bugün cumaaaaa..!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

– Kaldırımın bittiği yerin sesini nasıl duyabilirsin ki?
– Hayâl et ! O zaman duyacaksın.

Film Festivali devam ediyor, Polonyalı yönetmen Andrzej Jakimowski, Hayallerin Ötesinde adıyla çevrilen filmde bakmakla görmek arasındaki farkı muhteşem bir şekilde anlatıyor, çünkü bunu körler üzerinden ve onların göremediklerini ekrana yansıtarak yapıyor. Yunuslar ve yarasaların kullandıkları bilinen “Yankı yardımıyla yön bulma / Ekolokasyon” yöntemini insanların da kullanabildiklerini biliyor muydunuz? Film sonrasında yönetmenle yapılan soru-cevap bölümünde Stevie Wonder‘ın bu yöntemi kullanarak sahnede değnek kullanmadan hareket edebildiğini okumasıyla konuyla ilgilenmeye başladığını ve bu şekilde yön belirleyen ve değneğe ihtiyaç duymadan hareket edebilen körler olduğunu öğrenince filmi çekmeye karar verdiğini öğrendik. Film ekibindeki iki başrol oyuncusunun Edward Hogg ile Alexandra Maria Lara’nın performansları da çok etkileyici; aylarca bu konuda eğitimi aldıklarını öğrenmek hiç şaşırtıcı olmadı 🙂

Yönetmenin filmi adadığı Ben Underwood‘a gelince 2 yaşında kornea kanseri teşhisi koyulmuş ve 3 yaşında gözlerinin ikisini de kaybetmiş. Ancak annesinin desteği ve yönlendirmesiyle zaman içinde kendiliğinden bu yöntemi kullanmaya başlamış. 2009 yılında kanser nedeniyle hayatını kaybedinceye dek bu şekilde değnek kullanmadan dolaşabilen, bisiklete binen, koşan, futbol oynayan daha başka bir çok aktiviteyi yapabilen, yanından geçtiği garaj kapılarını açık mı kapalı mı olduğunu bile söyleyebilen, bu yöntemi bu ölçüde başarıyla kullanabilen tek insan.

Filmi izledikten sonra salondan çıkarken insan kendi kendine soruyor, evet ben çevremdekilere bakıyorum ama kaçını/ne kadarını gerçekten görebiliyorum?

Vimeo’daki filmin resmi fragmanı buradan izlenebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s