24.05.2013

24 Mayıs 2013 16:37, Cuma
Konu:
bugün cumaaaa…!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

24052013_fok

Tüm memeliler içinde Vedel (Weddell) Fokları’nın (Leptonychotes weddelli) yenidoğanlarının neredeyse yetişkinlerinin sahip olduğu büyüklükte ve gelişmişlikte bir beyinle doğduklarını biliyor muydunuz?

İnsanlarda yeni doğan bebeklerin beyni yetişkin beyni büyüklüğünün %25’i kadardır ve bu büyüklük bile bir çok memeli türüne göre yetişkin beynine çok yakın sayılıyor. Vedel foklarına gelince son yapılan bir araştırmada (Marine Mammal Science dergisinde 2 Mayıs 2013 tarihinde yayınlanmış) yeni doğanlarının beyninin yetişkinlerinkinin %70’i oranında gelişmiş olarak doğdukları bulundu. Oysa doğduklarında vücut ağırlıkları yetişkinlerin %6-7 oranında. Bebeklikteki beyin büyüklüğü ve gelişmişliğine daha çok zor şartlarda ve zorlu ortamlarda yaşayan canlılarda rastlanıyor; zira onların hayatta kalabilmeleri çok hızlı karar verebilmeleri ve hareket edebilmelerine bağlı. Araştırma Vedel foklarında da bunu doğumdan sadece 1 ay sonra buz denizinde tek başlarına yönlerini bulmayı öğrenmeleri gerektiğine bağlıyor.

Bu deniz memelilerinin daha 3 haftalık bile olmadan buzla kaplı denize dalabilmeleri ise ayrıca üzerinde durulması gereken bir konudur, neden derseniz buzla kaplı denize dalmak memeliler açısından çok tehlikelidir. Çünkü eğer zamanında çıkışı bulamazlarsa boğulurlar. Vedel Fokları nefeslerini 90 dakika tutabilirler ve 600 metre derine dalabilirler. Bu kadar derine dalabilmeleri ve bu kadar uzun süreyle su altında kalabilmelerine rağmen yine de nefes almak için mutlaka yüzeye çıkmaları gerekir.

Bu nedenle çoğu memeli bırakın doğumdan 2-3 hafta sonrayı yetişkin olduktan sonra bile buzla kaplı denize dalmaz. Üç istisna vardır;onlar da Baykal Foku (Pusa sibirica), Halkalı Fok (Pusa hispida ya da Phoca hispida) ve Vedel Foku.

Kaynak : Habere konu olan akademik makale ve makale.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s