03.05.2013

3 Mayıs 2013 16:15, Cuma
Konu:
bugün cumaaa…!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

Bu akşam “Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Anma Konserleri”nde dünyanın en eski ve en önemli orkestralarından biri olarak anılan New York Filarmoni Orkestrası, şef Alan Gilbert yönetiminde gerçekleştirilecek. New York Filarmoni orkestrasının bu akşam ki solisti “klasik müziğin süper starı” olarak tanınan kemancı Joshua Bell.

Joshua Bell bildiğimiz klasik müzik sanatçılarının dışında bir porte çiziyor. Müzik dışındaki; tenis, matematik, bilgisayar oyunları, borsa, spor otomobiller gibi farklı ilgi alanları, keskin zekasıyla müzikseverlerin ve basının ezberini bozuyor. 2007 yılında Washington Post gazetesi tarafından algılama, keyif alma ve öncelikler üzerine yapılan bir sosyal deneye katılarak Washington’da metro istasyonu girişinde 45 dakika boyunca keman için yazılmış 6 eseri çalmıştı. Sorgulanan kavramlar; sıradan bir yerde, uygunsuz bir saatte güzelliği algılayabiliyor muyuz? Durup ondan keyif alıyor muyuz? Beklenmedik bir ortamda, bir yeteneği tanıyabiliyor muyuz? idi.

Konserlerde eserlerin bölümleri veya sessizlik anlarında alkışlama konusunda sanatçının yorumunu yeri gelmişken paylaşmakta fayda var:

“Dinleyicilerin eser içerisinde alkışlamasını tercih etmem, çünkü her notanın bir anlamı vardır. Öte yandan kendi açımdan güzel bir şeydir, çünkü bu dinleyenlerin zevk aldığının bir göstergesidir. Ama aynı zamanda bilgisizliklerini de göstermektedir ki, bu da bir bakıma aramıza yeni dinleyicilerin katıldığını da gösterir; asıl önemli olan da budur. “

Konsere gideceklere şimdiden iyi eğlenceler,

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s