22.03.2013

22 Mart 2013 11:32, Cuma
Konu:
bugün cumaaaa…!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

Bu hafta strateji ve liderlik konusunda şişe burunlu yunuslardan öğreneceğimiz bir örnek var. BBC’nin 10 bölümlük bir belgesel serisinin ilk bölümünden kısa bir parça; (belgesel Tuncel Kurtiz’in seslendirmesiyle NTV’de de bir dönem yayınlanmış)

Şişe burunlu yunuslar Dünya’daki en zeki hayvanlardan biri olmasının yanında en hızlı hayvanlardan da biridir. Çok hızlı olmalarına rağmen Florida kıyılarındaki coğrafi özellik nedeniyle denizin çok sığ olan bölümünde avlanırken hızları tek başına yeterli olmamaktadır. Şişe burunlu yunuslar bu sığ sularda yaşayan ve çok hızlı yüzen avlarını normal şekilde yakalayamadıkları için yeni bir yöntem keşfetmişler. Yunuslardan biri sığlıkta kuyruğunu deniz dibine doğru mütemadiyen hızla ve sertçe vurarak bir daire çizecek şekilde yüzer. Bu şekilde dipteki çamuru kaldırır böylece ortaya aldığı balıkların etrafında gittikçe daralan dairesel bir hareketle bir çamur halkası oluşturur. Panikleyen ve çamur halkasından kurtulmaya çalışan balıklar kendilerini halkanın içinden dışarı doğru atarlar; tam da etrafta bekleyen diğer yunusların ağızlarına. Şişe burunlu yunuslar, geliştirdikleri bu stratejiyle ve uyguladıkları takım çalışmasıyla diğer gruplara kıyasla büyük bir avantaj yakalamışlardır. Kuyruğunu çarparak daireler çizen yunus mu? Evet, takımın lideri odur. Oluşturduğu çamurdan halkaların izleri ise havadan da görülebilir.

Yeri gelmişken Yunusların yeri açık denizlerdir; yunusların sırtından para kazanmak için havuzlarda gösteri yaptıran, bu amaçla kurulmuş yerlere giderek onlara para kazandırmadan, destek vermeden önce lütfen ikinci kez düşünün. Onları tutsak ederek, ölü balıklarla beslenmek zorunda bırakarak ölünceye ya da intihar edinceye kadar çalıştıran yerler para kazanamadıkları zaman bu işkenceye son vereceklerdir.

Video’yu buradan izleyebilirsiniz.
Tuncel Kurtiz’in seslendirmesi
Orijinal bbc sitesinde

MY’a teşekkürlerimle,

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s