26.09.2014

26 Eylül 2014 14:41, Cuma
Konu:
bugün cumaaaa…!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli, su konusunda hassas bir haftasonu diliyorum.

“Tabii o bize küstü ama barışacağız inşallah”

Küstürdüğümüz Burdur Gölü, Afrika-Avrasya kuş göç yolu üzerinde özellikle su kuşlarının konakladıkları ve kışladıkları tehdit altındaki alanlardan biri. Bu nedenle proje, dünya çapında yürütülen Kanatlar Altında Sulakalanlar/Wings Over Wetlands (WOW) Afrika-Avrasya Göç Yolu Projesi’nin bir parçası durumunda.

27-28 Eylül’de yapılacak Göle Yas buluşmasının bir şenlik değil toplu yas olduğuna dikkati çeken Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Öztürk Sarıca, “Çünkü kuruyan gölün şenliği olmaz, yası tutulur” diyor. Haklı da örneğin Burdur Dişli sazancığı (Aphanius sureyanus) dünyada sadece Burdur Gölü’nde yaşıyor, göl kuruduğunda o da ölecek.

“Bir günlüğüne de olsa susuzluğu anlamak için susuz kalmayı deneyin. Yalnızca su içmemek değil, evinizde, tarlanızda, tuvaletlerinizde, mutfağınızda yani yaşamınızın her anında su kullanmamak için çaba gösterin. Ve bu su orucunu kendinize zarar vermeyecek sınıra kadar sürdürün. Bir saat de olsa 24 saat de olsa susuzluğu tecrübe edin ve susuz geçireceğiniz 27 Eylül’ün ardından 28 Eylül 2014 Pazar günü bir gün önce kullanmadığınız, içmediğiniz, tüketmediğiniz suları en yakınınızdaki göle, akarsuya dökün. Biz 27 Eylül’de Lisinia Proje alanında yasımıza katılacak sanatçı dostlarımızla bir günlük su orucumuzun ardından 28 Eylül 2014 Pazar günü saat 18.00’de içmediğimiz, kullanmadığımız, tüketmediğimiz sularımızı bize katılacak göl dostları ile birlikte Budur Gölü Halk Plajı’ndan, göl için söylenen şarkılar ve göl üzerinde edilen danslarla Burdur Gölü’ne dökeceğiz” diyerek “Bize destek olun” çağrısında bulunuyor Sarıca. Proje kapsamında bir de http://www.change.org sitesi üzerinden başlatılan imza kampanyası düzenleniyor.

Türkiye’nin 13 uluslararası öneme sahip Ramsar alanından ve 305 Önemli Doğa Alanı’ndan birisi olan Burdur Gölü, 1975’ten bu yana alanının yaklaşık üçte birini kaybetti ve su seviyesi 12 metre 25 santim düştü. Bu süreçte gölün yüzey alanı da 228 km2‘den 153 km2‘ye geriledi. Burdur Gölü Havzası’nda 1995 yılından bu yana yağışlı bir döneme geçilmesine karşın gölde yaşanan kurumanın hızla devam etmesi, sorunun insan kaynaklı olduğunu ortaya koyuyor.

Doğa Derneği tarafından yaptırılan 7dk.lık “Suyun Öyküsü: Burdur Gölü” isimli belgesel izlemenizi tavsiye ederim.

Kaynak: Doğa Derneği
Göl Yoksa Burdur da Yok! Raporu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s