12.09.2014

12 Eylül 2014 09:15, Cuma
Konu:
bugün cumaaaaa…!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

Çatalhöyük İstanbul’da

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, 10 – 14 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacak olan 2014 Avrupa Arkeologlar Birliği Kongresi vesilesiyle iki büyük sergi düzenliyor: 10 – 21 Eylül 2014’te İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde düzenlenecek olan Çatalhöyük Sergisi ve 11 Eylül 2014 – 11 Ocak 2015 tarihleri arasında İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde düzenlenecek olan Mendel – Sebah: Müze-i Hümayun’u Belgelemek Sergisi.

Arkeolojisi ve Tarihiyle “Çatalhöyük” Sergisi

1950’li yılların sonlarında James Mellaart tarafından keşfedilen Çatalhöyük, Türkiye’nin 11. Dünya Mirası ve listede yer alan tek Yakın Doğu Neolitik yerleşmesi oldu. Neolitik Dönem’de insanlar göçebe hayatlarını geride bırakıp yerleşik hayata geçmeye başlamışlardır. Yerleşik kent yaşamındaki insan ilişkileri, yeni yapılaşmaları gerektirerek modern hayatımızın temellerini oluşturmuştur. Dünyada ilk toplu yerleşim yeri olarak kabul edilen Çatalhöyük, bize Neolitik Dönem’de yaşamın nasıl olduğu hakkında önemli ipuçları vermektedir. Yerleşmenin boyutları, buranın Yakın Doğu’da bilinen en büyük Neolitik yerleşme olduğuna işaret ediyordu. Bu gün, Çatalhöyük’ün Anadolu ve Doğu Akdeniz ülkelerindeki en erken ya da en büyük tarım topluluğu olmadığını ancak Neolitik Dönemde Yakın Doğu’ya yayılan kültürel ve ekonomik değişikliklere büyük katkısı olduğunu biliyoruz. Yerleşmede sürdürülen kazı çalışmaları, yerleşik köylerden kentsel yığılmalara neden olan tüm süreci daha iyi anlamamıza yardımcı olmaktadır.

Araştırmacılar, Çatalhöyük’ün bölgede yerleşen küçük yerel topluluklardan oluştuğuna ve yerleşim yerini “kasabaya” dönüştürdüklerine inanırlar. Yerleşmenin gelişmeye başladığı ilk safhalarda, Çatalhöyük her açıdan genişlemiştir. Bölge halkı, yoğun bir şekilde kümelenmiş kerpiç evlerde yaşamışlardır. Evler arasında sokaklar ya da geçitler yoktur. İnsanlar yerleşimde dam seviyesinde dolaşmakta ve evlerine damdaki küçük delikten merdivenle girmekteydiler. Nüfusun, yaklaşık 3,500 ila 8000 arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Çatalhöyük kazı ekibiyle beraber hazırladığı 10 – 21 Eylül 2014’te İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde yapılacak olan Çatalhöyük Sergisi, uluslararası ziyaretçilere yeni çıkan önemli buluntuların fotoğrafları ve güncel bilgilerle Çatalhöyük’ü tekrar keşfetme imkanı sunuyor. Sergi, “9000 yıl önce Çatalhöyük’te Yaşam”, “Mellaart’tan Bugüne Kazı Tarihçesi” ve “Çatalhöyük’te Bugün” başlıkları altında üç eksenden oluşuyor.

1961-1965 yılları arasında 4 sezon boyunca yine James Mellaart tarafından kazılmıştır. 1993 yılında yeniden başlayan ve günümüze kadar devam eden kazılar, Stanford Üniversitesi’nden Ian Hodder başkanlığında uluslararası bir ekip tarafından yürütülmektedir. Yapılan kazılar sonucu dünyanın en eski Neolitik yerleşimlerinden biri olduğu anlaşılan Çatalhöyük’te, kültür tarihine ışık tutan muhteşem duvar resimleri, mimari kalıntılar, günlük ve dinsel yaşam hakkında bilgiler sunan çok sayıda tarihi eser açığa çıkarılmaktadır.

Bu özelliklerinden dolayı UNESCO tarafından 2012 yılında Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. 1997 yılından bu yana Yapı Kredi’nin ana sponsorluğunda devam eden Çatalhöyük kazılarında dünyanın her yerinden arkeologlar, antropologlar, mimarlar, restoratörler, sanat tarihçileri ve botanikçiler araştırma yapmaktadır.

Kaynaklar : Atlas online
BİR DÜNYA MİRASI: ÇATALHÖYÜK
Acta Turcica Çevrimiçi Tematik Türkoloji Dergisi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s