29.03.2013

29 Mart 2013 10:26, Cuma
Konu:
bugün cumaaaaa.!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

Mart ayının son haftası Kütüphaneler Haftası dolayısıyla bu haftanın konusu kütüphaneler.

Kütüphane denince ilk akla gelen kişi Arjantin’li ünlü yazar Jorge Luis Borges olsa gerek.

Büyülü gerçekçilik akımının önde gelen isimlerinden olan Jorge Luis Borges, 1937’de maddî sıkıntılar çektiği bir sırada Belediye Kütühânesi’nde çalışmaya başladı. Kütüphânedeki işi hafif olan yazar, iş günlerinin kalanını klâsikleri okuyarak, modern edebiyatın uluslararası örneklerini İspanyolca’ya çevirerek ve yazarak geçirdi. Babil Kütüphanesi adlı öyküsünü yazmaya da bu dönemde başlamıştı. 1946’da Juan Peron’un iktidara gelişiyle kütüphânedeki işinden atıldı.

1955’de Peron devrilince Borges hayâlindeki meslek olan Arjantin Ulusal Kütüphânesi Müdürlüğü’ne getirildi. Ailesinden gelen hastalık nedeniyle görme bozukluğu çeken Borges bu dönemde görme yetisini tamamen kaybetti.

“Bana aynı anda hem 800,000 kitabı hem de karanlığı veren Tanrı’nın muhteşem ironisi”

diyerek bu gerçeği kabûllenmiştir. Umberto Eco unutulmaz romanı Gülün Adı’nda yer alan ana karakterlerden kör kütüphaneciyi Borges’ten esinlenerek oluşturmuştur. 1973’te Peron geri dönünce, görevinden istifa etti.

Borges, Cenneti hep bir kütüphane olarak düşlediğini söylemiştir.

Madem bu hafta kütüphaneler haftası Türkiye’de Körler ve kütüphaneyle ilgili bir haber ile bu haftanın etkinliklerden bir kaç tanesinden de bahsetmeli;
Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi tarafından 2004 yılından beri verilen “Kütüphane Dostu” ödülünün bu yıl ki sahipleri Boğaziçi Üniversitesi GETEM ve Merter Plaformu’nun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Eğitim Laboratuarı (GETEM) ve Türk Telekom işbirliğiyle, bölgesel ve ekonomik eşitsizlikler nedeniyle online kütüphanelere erişim sağlayamayan görme engelli vatandaşlarımıza sundukları Telefon Kütüphanesi Projesi nedeniyle, çoğunluğu tekstil sektöründe faaliyet gösteren iş adamları tarafından köy çocuklarına okuma desteği vermek amacıyla kurulan Merter Platformu, ” O Köy Çok Uzakta Değil Projesi ile 4 ay gibi kısa bir sürede 33 ilde , 2158 köy okuluna 2 milyonu aşkın kitap yardımı yapması ve okul kütüphaneleri kurması nedeniyle ödüle layık görülmüştür.

GETEM’in elektronik kütüphanesine destek vermek isteyen gönüllüler bilgisayarlarına indirecekleri basit bir program aracılığıyla istedikleri yerden okuyacakları kitaplarla kütüphanenin zenginleşmesine katkıda bulunabilirler. Detaylar

31 Mart Pazar akşamına kadar devam edecek etkinliklerden bazıları;
• Geceleyin Kütüphane akşamları açık olacak kütüphane isimleri ve çalışma saatleri
• Şehir Hatları vapuru, masallar, çocuklar ve kitaplar… Şehir Hatları Vapuru Eminönü-A.Kavağı Güzergahında ilerlerken çocuklar vapurda yazar ve çizerlerle birlikte doğaçlama olarak İstanbul’un masalını yazacaklar.
Etkinlik süresi : 1 saat Detaylar
• “Kütüphane Dedektifleri”
İstanbul Modern 9-12 yaş aralığından çocuklara özel “Kütüphane Dedektifleri” adlı bir eğitim programı sunuyor, program kapsamında iki etkinlik düzenleniyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s