19.09.2014

19 Eylül 2014 11:30, Cuma
Konu:
bugün cumaaaaa..!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli olurken çevreye de duyarlı bir haftasonu diliyorum.

19092014_cevre_1

21 Eylül’de bütün dünya liderleri, BM Genel sekreteri Ban Ki-moon’un çağrısıyla New York’ta tarihi bir iklim zirvesi için bir araya geliyorlar.

Bu zirveyle eş zamanlı olarak 21 Eylül 2014 Pazar günü başta New York olmak üzere tüm dünyada ve İstanbul’da da yeryüzünün gördüğü en büyük iklim yürüyüşü yapılıyor: Halkın İklim Yürüyüşü / People’s Climate March.

19092014_cevre_2

İlginç bir girişle bu konuda yapılanların tarihsel boyutunu da açık ve kısa bir şekilde anlatan, çarpıcı görüntülerin eşlik ettiği bilgilerin sunulduğu bir belgesel Eylül başında yayınlanmaya başladı.

Aşağıda bu belgesel filmin 2 dakikalık tanıtımı var: cc listesinden Türkçe seçeneğini seçerek Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

19092014_cevre_4

Haiyan tayfunu Filipinler’i saatte 314 km hızla esen rüzgarlarla vurmuştu. Bu Sandy ve Katrina kasırgalarındaki rüzgarların toplamından daha büyük bir hızdı. Özellikle Yeb Saño’nun Filipinlerdeki Haiyan tayfunun ülkesine verdiği afallatıcı yıkımı 2013 yılında Varşova’daki Bireşmiş Milletler toplantısında dile getirdiği kısım için bile belgeselin izlenmesini tavsiye ederim. (10’38-12’ arasındaki 2 dakikalık kısım)

Vimeo’daki resmi Fragman :

Disruption – Official Trailer from Disruption on Vimeo.

HD kalitesindeki Video’yu http://watchdisruption.com/ bağlantısında cc listesinden Türkçe seçeneğini seçerek Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s