10.10.2014

10 Ekim 2014 11:20, Cuma
Konu:
bugün cumaaaaa…!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

Musahipzade Celal Efendi‘nin yazdığı tiyatro oyunu İstanbul Efendisi İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yönetmen Engin Alkan tarafından müzikal oyun olarak sahneye koyulduğu 2008 yılından beri kapalı gişe oynuyor.

Oyundan kısacık,3 dakikalık bir bölüm var bu hafta: Tatyos Efendi’nin bestelediği, güftesi Ahmet Rasim’in Uşşak makamındaki şarkısı eşliğinde.

İstanbul Efendisi’nde çarşı esnafının gösterildiği sahne, Baş Kadı Savleti Efendi’yi görev başında görmemizi sağlar ki, aynı zamanda çarşı, yoldan geçen ocak süpürücüsü, eskicisi, turşucusu da dahil olmak üzere, Osmanlı’nın renkli, çok kültürlü yapısının bir kesit gibidir. Ermeni terzi Agop, Yahudi bakkal Yuvan, Rumelili nalbant Durmuş, Kastamonulu saka Bekir, bir Osmanlı çarşısından olduğu kadar, geleneksel Türk Tiyatrosu’nun sahnesinden çıkma birer figür gibidirler.

Çarşı esnafı arasında her şeyi usulüne uygun yapan, sonradan Savleti’yle dünür olacak Muhsin Efendi’nin, kuvvetle muhtemel İstanbullu oluşu, Patrona Halil isyanından sonra Hacı Mimi adıyla dolaşmaya başlayan Menteş’in de, falakaya çekilen Yuvan’ın da Yahudi olması sadece bir tesadüf müdür bilinmez. Ancak Musahipzade’nin sahnesinde geleneksel tiyatromuzun da vazgeçilmez figürleri olan yöresel özellikleriyle anılan tipler ve azınlıklar birer zenginlik olarak sahnedeki yerlerini alırlar.

Oyundaki şarkıların listesi

Kaynak: Yönetmen Engin Alkan’ın hazırladığı site

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s