20.12.2013

20 Aralık 2013 11:01, Cuma
Konu:
bugün cumaaaaaaaaa….! Mutlu yıllar….!

Merhaba,
Herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu, sanatla içi içe bir yıl diliyorum

Temari topları…

20122013_temari_mavi

Çok eskilere uzanan bir geçmişi olan bu halk sanatının ilk olarak Çin’de ortaya çıktığı, Japonların bu sanatla tanışmasının ise yakaşık 500 yıl önceye dayandığı biliniyor. Temari Japonca bir kelime olup ‘el topu’ demek. Japon Temari Topları eski kimono şeritlerinden çocuklarının bir şeylerle oyalanmasını isteyen anneler tarafından yapılmış. İpek şeritlerin top hâline gelecek şekilde bir araya getirilip kat kat iplikle sarılmasıyla oluşturuluyor. Zamanla Temari yapanlar karmaşık desenler yapmaya başlamış ve Temari de bir oyuncak olmaktan çıkıp sanatsal bir ifade hâline gelmiş. Geleneksel olarak Temari topları yeni yılda anneler tarafından çocuklarına veriliyor. Kadınlar topların içine çocukları için yazılmış iyi dileklerin bulunduğu kâğıtlardan koyuyorlar. Çocuklar bu dileğin ne olduğunu topu parçalamadıkları sürece öğrenemeyeceklerinden dileğin gerçekleşmesi olasılığı daha da artar. ‘Gotenmari‘ olarak da bilinen bazı Temari toplarının içinde daha eğlenceli olabilmeleri için ses çıkaran parçalar bulunur. Eski Temari Toplarının zıplayacak kadar da gergin olduğu söylenir.

Temari topları çoğunlukla çevre ölçüsü ile tanımlanır. Her ölçüde Temari yapılır. Yaygın boyut 20 – 30 cm dır. Küçük olanları mücevher gibi, Noel ağacı süsleri ve küpe, kolye olarak, büyükleri tavana asılmış ya da sepet, tabak, kavanoz içinde sergilenir. Japonya’da bugün Temari sanatçısı olmak için özel eğitim almak ayrıca Japon Temari Derneği’nden (JTA) sertifika almak gerekir.

Japon kültüründe temari çok değerli bir hediye. Dostluğu ve sadakati ifade ediyor. Parlak renkli ipliklerle yapılmış bir temari hediye verilen kimse için parlak ve mutlu bir hayat temenni etmek anlamına geliyor.

Gönül ister ki herkesin yeni yılını birer temari topu hediye ederek kutlayayım. Ama belki daha da iyisi herkesin kendi istediği, beğenisine uyan temari topunu kendinin yapması. Yeni Yılla gelecek günleri temari toplarının yapıldığı ipliklere benzetirsek, hayatı temsil etmek üzere bu iplikler kullanılarak yapılan temari topu yerine yeni yılın getireceği günlerle bizzat hayatın kendisini oluşturduğumuzu düşünebiliriz. Yeni yıl her sene olduğu gibi bu sene de hepimize koskocaman, parıltılı, bulunduğu yeri renklendirecek, şenlendirecek bir top (hayat) yapmak için fırsatlar getiriyor, bu ipleri (günleri) en iyi şekilde değerlendirerek kendi beğenimize, isteklerimize, ihtiyaçlarımıza göre temari topumuzu (hayatımızı) yapmak/kurmak da bize düşüyor. Elindeki iplerle en güzel, en zevkli tamari topunu yapan sanatçıların eserlerine hayran kaldığımız gibi hangi şartlar altında yaşandığına ve hangi imkânlarla kurulduğuna bakıldığında kimi hayatlar da başlı başına birer sanat eseri değil midir?

20122013_bir-japon-efsanesi2con

20122013_bir-japon-efsanesi6con

Kaynaklar : http://www.temarikai.com/
http://temariandmorefromturkey.blogspot.com/2012/09/temari-japonca-bir-sozcuk-olup-el-topu.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s