02.01.2015

2 Ocak 2015 19:14, Cuma
Konu:
bugün cumaaaaa..!

Merhaba,
herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

Benjamin Franklin, dünyada üç çeşit insan olduğunu söylemiş. Birincisi hareket etmeyenler, yapmak istemeyenler, yapmayacak olanlar, ikincisi hareketli olanlar, değişime
ihtiyaç duyanlar, değişimi dinlemeye hazır olanlar ve üçüncüsü hareket edenler, gerçekleştirenler.

Bir sürü insanla tanışıyorum yaptıkları işi sevmiyorlar. Hayatlarını yuvarlanıp giderek öylesine geçiriyorlar. Yaptıkları işten zevk duymuyorlar. Zevk almak yerine, o işe tahammül ediyorlar ve haftasonunu bekliyorlar. Ama başka insanlarla da tanışıyorum yaptıkları işi seviyorlar ve başka bir iş yapmayı düşünemiyorlar bile. Onlara “Artık bu işi yapma” deseniz, “Sen ne dediğinin farkında mısın?” diye sorarlar. Çünkü yaptıkları iş değildir bahsettiğiniz, onların benliğidir. “Ama bu benim.” derler. “En çok kendim gibi hissetmemi sağlayan işten vazgeçmem aptallık olur.” Malesef bu durum yeterince insan için geçerli değil. Aslına bakarsanız, bence tam tersine çok az insan için geçerli. Bence bunun bir çok açıklaması olabilir. Bunlardan en üst sırada olanı eğitim, çünkü eğitim insanları doğal yeteneklerinden uzaklaştırabilir. Insan yetenekleri, doğanın kaynakları gibidir genellikle çok derinlerde gömülüdürler. Iyice aramak gerekir. Ortalıkta, yüzeyde durmazlar. Ortaya çıkabilecekleri ortamın hazırlanması gerekir. Tahmin edebileceğiniz gibi bunun yolu eğitimden geçmelidir. Ama sıklıkla geçmez.

Şu andaki eğitim sistemimizle çelişen ama insan hayatını geliştiren üç temel prensip var.

Bunlardan birincisi insanların doğal olarak farklı ve çeşitli olmasıdır.

İnsan hayatını geliştiren ikinci prensip merak. Çocuklarda merak kıvılcımını yaktığınızda çocuğa öğrenmesi için eşlik etmenize de gerek kalmayacaktır.

Üçüncü prensip insanların genetik olarak yaratıcı olmalarıdır. Hepimizin özgeçmişi farklıdır, hayatlarımızı yaratırız ve onları yaşarız. İnsanların ilginç, çeşitli ve dinamik olma sebebi budur. Hayatlarımızı alternatifleri ve olasılıkları hayal ederek yaratırız. Eğitimin rollerinden biri yaratıcılığın gücünü uyandırmak ve geliştirmektir. Biz ise standartlaştırmaya çalışıyoruz.

Kaynak: Zeynep Delen‘in Türkçe altyazısı ile konuşmanın tamamı Ken Robinson: Bring on the learning revolution!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s