23.01.2015

23 Ocak 2015 11:16, Cuma
Konu:
bugün cumaaaaa..!

Merhaba,
herkese keyifli ve neşeli bir haftasonu diliyorum.

YARASALAR

Yarasaları konu alan TED konuşmasından:

Yaşayan bütün memelilerin beşte biri yarasalardır ve onların benzersiz özellikleri vardır. Yarasalar, bildiğimiz kadarıyla 64 milyon yıldır bu gezegende var olmuşlardır. Yarasaların, memeliler olarak en önemli özelliklerinden bir tanesi uçabilmeleridir: uçmak metabolizma için zor bir şeydir.

Çok ünlü bir filozof olan Thomas Nagel demiş ki, “bu gezegende yaratıkların yaşam formlarını gerçek anlamıyla deneyimlemek için tamamen karanlık içinde uçan ve yankıyla yol bulan bir yarasa ile kendinizi bir odaya kitlemeniz gerekir.”

Emma Teeling batı kültüründe yarasalar şeytanlaştırılmasını yarasaların geceleri çıktığı gerçeğiyle ilgili olduğunu düşünüyor: “Bizler dünyayı bizden birazcık farklı algılayan şeylerden az da olsa korkuyor olabiliriz” dedikten sonra Çin kültüründe yarasaların şans getiren yaratıklar olarak algılandıklarını belirtiyor. Çince de “yarasa” kelimesi çince “mutluluk” kelimesiyle aynı şekilde telaffuz edilir ve çinliler yarasaların bolluk,sağlık,uzun ömür,erdem ve huzur getirdiğine inanırlar: buna da Beş Lütuf derler.

Sonsuz gençlik sırrı ile yarasalar arasında nasıl bir ilişki olabilir? Genelde memelilerde vücut büyüklüğü, metabolizma hızı ve ne kadar süre yaşayabileceği arasında bir ilişki vardır ve sahip olduğu vücut büyüklüğüne bağlı olarak bir memelinin ne kadar yaşayabileceğini tahmin edebilirsiniz. Böylece tipik olarak, küçük memeliler hızlı yaşar ve genç ölürler. Fareyi düşünün. Ama yarasalar çok daha farklıdır. Yarasalar beklenenden 9 kat daha uzun yaşayabilirler metabolizma hızları yüksek, çok yüksek olmasına rağmen. Peki, bunu nasıl yapabiliyorlar? İnsandan daha uzun yaşayan, vücut büyüklüklerine bakıldığında, beklenenden daha uzun yaşayan 19 çeşit memeli türü var ve bu çeşitlerin 18 tanesi yarasalardır.

Emma Teeling konuşmasında son 20 yıldır bu güzel ve büyüleyici memelileri inceleyerek edindiği tecrübe ve birikimle bu lütufları açıklıyor.

Kaynak: Emma Teeling “The secret of the bat genome” başlıklı TED konuşması Burcu Bomin‘in çevirisiyle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s